1 Haftada 3 Kilo Verdirten Diyet

27

Sitemizin yazarlarından Tevhide Çelenk’in ilk yazısı sizlerle buluşuyor. 1 haftada 3 kilo vermenin sırrını bu yazıda veren Çelenk kilo vermenin püf noktalarını paylaşıyor.

1 HAFTADA 3 KİLO VERDİREN DİYET

Özellikle yaz ayları yaklaşırken düğünlerin,nişanların,mezuniyetlerin sayısı bir hayli artmakta.Tatil programları oluşturulmaktadır.Kilo problemi olanlarsa en kısa yoldan kilo vermek amacıyla yazımın başlığındaki gibi şok diyet programları arayışına girmektedirler.Unutmayın ki şok diyetler bırakıldığında kilo alma tekrar başlayabilir.Ve şok diyetlerde kilo kayıplarının çoğu yağdan değil kas ve su kaybı olmaktadır.Bu nedenle daha planlı ve sürdürülebilir bir beslenme programı uygulamak, verdiğiniz kiloların geri gelmemesini sağlayacaktır.

Yazımın devamındaki ipuçlarını deneyerek şok diyetlere girmedende sağlıklı bir şekilde kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

  1. Daha az karbonhidrat ve daha yağsız proteinleri tüketin.

Birkaç gün düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayarak kilo verebilirsiniz. Kısa süreli düşük karbonhidrat alımında vücuttaki su ve şişkinlik azalır. Bu nedenle ertesi gün bile tartıda belirgin bir fark görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yüksek protein almak da metabolizma hızınızı artırırken iştahınızı azaltır.Protein tüketimi kas gelişimini artırır. Vücutta kas hacmini artırırken yağ hacminin azalmasını sağlar. Bir hafta boyunca nişastalı yiyecekler ile şekeri unutun, bunların yerine karbonhidrattan düşük sebzeler tüketin ve yanında yumurta, az yağlı et ve balık tüketin.

  1. Tam tahıllar tüketin ve işlenmiş abur cuburdan uzak durun.

Tam tahıldan zengin bir diyet işinize fazlasıyla yarayacaktır. Bu besinlerin lif içeriği yüksek olduğu için doyuruculuğu fazladır ve fazla kalori almanızı engeller. Lifli besinlerin tüketilmesi sindirim sistemini geliştirirken aynı zamanda mide ve bağırsak sağlığını korur.Hafta boyunca tam tahıl tüketin, işlenmiş besinlerden uzak durun.

3.%70 beslenme % 30 egzersiz kuralını uygulayın.

Beslenme değişikliklerinin yanı sıra fiziksel aktivitelerin de artırılması gerekir. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapılması daha hızlı kilo verilmesini sağlar. Her gün 30 dakika yürüyüş ya da koşu yapılabilir. Ayrıca haftada 3 ya da 4 gün ağırlık egzersizleri de yapılabilir. Yarım saat ağırlık egzersizi yapılması yaklaşık 500 kalori yakılmasını sağlar. Aynı zamanda kas kütlenizi korumanıza ve artırmanıza yardımcı olur. Ağırlık kaldırmak diyet sırasında düşebilecek hormon seviyelerinde de artış sağlar.

Kalp atışını hızlandıran ve kan akışını hızlandıran kardiyo egzersizleri de düzenli olarak yapılabilir. Haftada 3 gün 30 dakika yüzülmesi önerilir. Yüzme egzersizi metabolizmayı hızlandırırken aynı zamanda vücuttaki hemen hemen tüm kasları çalıştırır. Bisiklet sürmek de yağ yakımını hızlandırır. Gün içerisinde kısa mesafedeki yerlere araba ile gitmek yerine yürünmeli ya da bisiklet kullanılmalıdır. Ayrıca asansör kullanmak yerine merdiven kullanılmalıdır. Gün içerisinde masa başında çalışılıyorsa 1 saatte bir 10 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

4.Göbek bölgenizi azaltmak için su için.

Göbek bölgesindeki yağların yakılması ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için sıvı alımı mutlaka artırılmalıdır. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmelidir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ve taze sıkılmış meyve ya da sebze suları tüketilebilir. Gazlı ve asitli içeceklerden ise uzak durulmalıdır. Kahve ve çay gibi içeceklere şeker eklenmemelidir.Sıvı alımının artırılması yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda sindirim sistemini de güçlendirir.

5.Yağ yakıcı besinleri beslenmenize ekleyin.

Acı biber içeriğindeki kapsaisin adlı maddeyle metabolizmayı yüzde 23 hızlandırmaktadır.Ananas vücudun enerjisini artırarak daha fazla yağ yakılmasını sağlamaktadır.Yararlı bakterilerden yana zengin olan probiyotik yoğurtlar bağırsakların ve sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar.Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır.Kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri metabolizmayı tetikler.Yapılan araştırmalara göre süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun yağ yakımını artırarak zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.Acı biber içeriğindeki

Ufak ama etkisi büyük olan bu ipuçlarını denenemeye başladığınızda ve yaşam şekli haline getirdiğinizde kendinizde oluşacak değişimi gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz.

DYT.TEVHİDE ÇELENK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here