1 kilo 4 kiloya bedel1 kilo 4 kiloya bedel
19 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 1.458 kez okundu.

Fazla kilosu olanlar sadece kilo problemi ile uğraşmıyorlar. Kilo sorunu olan kişilerin yüzden sekseni diz ağrısı, bel ağrısı ve hatta boyun ağrısı gibi sorunlarla da uğraşıyor. Nedeni çok açık; kilolar. Çünkü 1 kilo 4 kiloya bedel!

Uzmanlar yaptıkları araştırma da 1 kilonun 4 kiloya bedel olduğunu açıkladı. Bu oran gerçekten çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Örneğin 5 kilo fazlası olan  20 kilo fazla yük taşımış kadar yoruluyor. 10 kilo fazlası olan 40 kilo fazla taşıyor! Bu rakamlar çok korkutucu. Dizlerimiz bu yüke belli bir süre dayanabilecek ve kemik erimesinden ilik sıvısının kaybolmasına kadar bir çok sağlık problemini beraberinde getirebilir.

Aşırı kilo eklemler için oldukça sakıncalı. Çünkü her çömelip kalktığımızda diz eklemine vücut ağırlığımızın yaklaşık 3 katı kadar yük biniyor. Tempolu yürümede bu yük diz eklemlerine vücut ağırlığının 5–6 katına yükseliyor. Koşma esnasında bu yük çok daha fazla olabiliyor. Dolayısıyla her fazla olan kilo eklemlerde yerine göre 2-4 katı yük oluyor. Yani 5 kilo fazlası olan bir insanda çömelirken diz eklemlerine ortalama 15 kilo fazladan yük biniyor. Bunun aksine verilen her 1 kilo ise eklemleri 3 – 4 kiloluk yükten kurtarıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git