Ekim 2010 Ayında Eklenen Konular

Teknoloji ve bilim hızla ilerlerken kişilerin genetik şifreleri çözülüp diyet programı hazırlanan yeni bir uygulama testi ile dost ve düşman besinler artık çok kolay belirleniyor. Türkiye'de ilk kez uygulanan bu test ile artık daha hızlı ve kolay, ayrıca sağlıklı kilo verilebilecek. (daha&helliip;)
Sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte, vücut direnci düşmeye başlıyor. Bu durum, bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı vücudun güçsüz kalmasına neden oluyor.  Ancak, güz mevsimi sizi korkutmasın. (daha&helliip;)
Minicik bebeğinizin sağlığı hakkında ipucu verecek testler var. Yenidoğan döneminde topuğundan alınan birkaç damla kan, işitme testi ve kalça ultrasonu, dünyaya merhaba diyen küçük kalplerin hayatını değiştirebiliyor. (daha&helliip;)
Egzersizleri 4-5 hafta süreyle birer gün arayla hafta da 3-4 gün uygulayın. Kullanılan ağırlıkları kondisyon durumunuza ve cinsiyetinize göre seçebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa egzersize başlamadan önce mutlaka hekiminize başvurunuz. (daha&helliip;)
Ameliyat sonrasında ilk bir hafta ve on günlük süre içinde bir refakatçi eşliğinde olmak koşulu ile 10-15 dakikalık yorucu olmayacak şekilde yürüyüşler önerilmektedir. (daha&helliip;)
Hastalıklardan korunmanın yollarını bilmek hastalığa yakalanmamanın başlangıcıdır çünkü gerçekten hastalanmak istemiyor ve sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek istiyorsanız bu kullara dikkat etmelisiniz. (daha&helliip;)
Yaz aylarının sıcak günleri geri kalan şu günlerde sonbahara alışmak sadece ruhsal anlamda değil, fiziksel olarak da zor olabiliyor. Ruhunuz gibi vücudunuz da değişen hava koşullarına ayak uydurmakta güçlük çekiyor. (daha&helliip;)
Gözün ihtiyacı olan göz yaşının, kalite ve miktar açısında yetersizliğine göz kuruluğu adı verilen bir durumdur. Göz az kırpıldıkça kapakların gözü temizleme ve nemlendirme fonksiyonu azalıyor. (daha&helliip;)
Çalışma hayatı göz sağlığını bozan kimi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle ofis çalışanlarında göz kuruluğu, yanma ve kızarıklık gibi şikayetlerin yanı sıra bulaşıcı göz enfeksiyonları görülebiliyor. (daha&helliip;)
Mezoterapi çok küçük iğneler ile saç ve yüz bölgesinde özel seçilen alanlara deri altına vitaminler, protein ve aminoasitlerin verilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. (daha&helliip;)
Kalp rahatsızlığı henüz anne karnında iken bile görülebiliyor. Minik kalplerde ki hastalıkların başarı ile tedavi edilmesi için geliştirilen erken tanı yöntemleri ise büyük önem taşıyor. (daha&helliip;)
Yaz mevsiminin bitmesi ile sonbahar ve kış mevsimlerin de git gide sıvı alımında azalmalar başlar. Havalar soğudukça daha az su tüketiliyor. Bu eksiği kapatmak için Diyetisyen Dilem İRKİN bitki çaylarının tüketilmesini öneriyor. (daha&helliip;)
Öğle yemeğinde protein ağırlıklı beslenmeyi öneren Diyetisyen Müge ÖZYURT bu şekilde gün boyunca kendinizi tok ve enerjik hissedeceğinizi belirtiyor. Bir porsiyon ızgara et, tavuk yada balık, yanında mevsim yeşilliklerinden oluşan salata, iki dilim tahıllı ekmek ve bir bardak ayrandan oluşan bir menüyü tercih edebilirsiniz. (daha&helliip;)
Diyetisyen Müge ÖZYURT sonbahar kahvaltısında neler tüketilmesi gerektiğini açıklıyor. Gece boyunca süren açlık nedeni ile sabahleyin kan şekeri iyice düşmüş oluyor. Bu yüzden uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapın. Unutmayın, metabolizma yemek yendiğinde çalışmaya başlıyor. (daha&helliip;)
Genellikle yaz aylarında sıcaklar ve tatil yüzünden fiziksel aktivitelere ara veriliyor. Ancak kışın egzersiz yapmaya yeniden başlamak gerekiyor. Çünkü kışın metabolizma yavaşladığı ve sıvı tüketimi azaldığı için verilen kilolar kolayca geri alınabiliyor. (daha&helliip;)
Akşam yemeğini en geç kaçta yemek gerekiyor bilmelisiniz. Genellikle saat 18:00'den sonra bir şey yenmeyeceğine dair yaygın ve yanlış bir inanış var fakat Diyetisyen Müge ÖZYURT böyle bir sınırlandırmanın mümkün olmadığını söylüyor. (daha&helliip;)
Çalışan kişiler genellikle iş çıkışında spora gittikten sonra yemek yiyor. Spordan sonra yemek yemek doğru mudur ? Diyetisyen Dilem İRKİN bizim önerimiz spora gitmeden 1-2 saat önce hafif, enerji verecek bir ara öğün yenmesi "tost, müsli, yulaf ezmesi gibi" gerekmektedir. (daha&helliip;)
Kolesterolü üzüm çekirdeği ile düşürmeye çalışmayın! Kolesterol ilaçlarının hastalara yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu, uzun süreden beri bitmeyen bir tartışma konusu. (daha&helliip;)
Migren adet dönemlerinde atağa kalkıyor! Migren ataklarını başlatan sebepler arasında hormonal değişimler ile hormon ilaçları da yer alıyor. Kadınlar da erkeklerden üç kat daha fazla görülen bu hastalık, menstrüel dönemlerde daha çok atak yapıyor. Bu yüzden kadınların adet dönemlerinde migren ağrıları yaşaması daha sık yaşanıyor. Ayrıca adet dönemlerinde yaşanan gerginlikte migreni...
Migren her altı kişiden birinde görülen, kadınları üç kat daha fazla seven, tuttu mu başımızı ağrıdan kaldıramadığımız kronik bir hastalık. Onu hayatımızdan tam olarak çıkarıp atamıyoruz ama tetikleyen unsurlara dikkat ederek ataklarını gelişini kontrol edebiliyoruz. (daha&helliip;)
Kışın anne olanlar daha şanslı çünkü kışın çıkan sebze ve meyveler anne adaylarına vede gelişmekte olan bebekler için bol bol mineral ve vitamin içermekte. Sağlıklı bir gebelikte de beslenme önem yer taşıyor ve uzmanlar kış annelerinin gıda çeşitliliği sayesinde daha şanslı olduğunu söylüyorlar. (daha&helliip;)
Yaşlanmak kaçınılmaz ama yaşlanma hızınızı kontrol edebilmek sizin elinizde. Bu süreci sağlıklı bir biçimde geçirip değerlendirmek için artık bir çok yöntem mevcut. Nutrizone Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı ekibinden Selen Tamer özel bir yazı ile bu konu hakkında bilgi verdi. (daha&helliip;)
Genç kalmak, genç görünmek ve genç hissetmek artık herkesin ortak bir isteği ve amacı haline geldi… Genç kalabilmek için birçok farklı uygulamaya “EVET” diyenler, çeşitli sağlık risklerini göze alarak etkinliği kanıtlanmamış yöntemleri deneyenler ve genç kalmayı takıntı haline getirenler size bir müjdemiz var. (daha&helliip;)
Parlak ve sağlıklı bir cilt yada pürüzsüz bir cilt elde etmek için her zaman sert kimyasallarla uzun süre harcamanıza gerek yok. Sadece basit hamlelerle güzel görünmeye başlayabilirsiniz. (daha&helliip;)
Zeytinyağı yüzde yüz doğal sadece zeytinden yapılır. Sızma zeytinyağında kimyasal ve işlenmiş hiçbir ürün bulunmaz. Doğal olduğu kadar enfes tadı vardır. Beslenme açısından zeytinyağı faydalıdır. A,E,K vitaminleri ile birlikte pek çok vitamin içermektedir. (daha&helliip;)
Amerikan Tıp Birliği Dergisinde açıklanan habere göre araştırmalar hamilelik boyunca balık yağı takviyesi alan kadınlarda bazı durum fark etti. (daha&helliip;)
Reglden bir ya da iki hafta önce başlayan ve regl döneminin sonlanmasıyla kaybolan sıkıntı ve gerginlik her kadın için geçerlidir. Ortaya çıkış nedeni vede tedavisi çözülebilmiş bir durum değildir ancak hormonlar üzerinde ki etkisi gerçekten büyük. (daha&helliip;)
Sayfa başına git