Kasım 2010 Ayında Eklenen Konular

Sonbaharın gelmesiyle birlikte, grip aşısı da yeniden gündeme geldi. Uzmanların, gribin etkisini göstermeden yapılması gerektiğini söylediği grip aşısı için geç kalmadınız.  Aşı olmak gripten yüzde 100 kurtulacağınız anlamına gelmiyor. (daha&helliip;)
Anneler ve çocuklar en sonunda balık yağını severek içmek konusunda anlaşmaya vardı. Elinde şurup kaşığıyla çocuğunun peşinde koşturan anne görmeyen var mıdır acaba? Annenin elindeki şişe balık yağı ise durum daha vahimdir. (daha&helliip;)
Başınızı kaşıyacak vaktiniz olmadığını biliyoruz. Ama ne kadar yoğun olursanız olun öğün atlamamaya dikkat edin. Çünkü çiğnemek, sindirmek ve vücudun besinleri absorbe etmesi metabolizmanızı hızlandırıyor. (daha&helliip;)
Mevsim değişiklikleri hepimizi etkiliyor. Bu değişiklik beslenme konusunda bir çoğumuzu fazla kilo almaya doğru götürüyor. Bu yüzden mevsim değişikliklerinde beslenme çok önemli. Sonbahar yorgunlarına beslenme konusunda Dilara Koçak bazı önerilerde bulunuyor. (daha&helliip;)
Havaların soğumasıyla mevsimsel hastalıklar da kapıyı çalmaya başladı. Bu günlerde bir tutam zencefil çok işinize yarayabilir. Kan dolaşımını hızlandırarak vücudun ısınmasına yardıma olan zencefil, soğuk algınlığının semptomlarının ve öksürük nöbetlerinin azaltılmasında da işe yarıyor. Ayrıca mide ve bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesine yardıma oluyor. Terletici ve ateş düşürücü özellikleri de bulunuyor.
Yüzlerce çocuğun bir arada günün büyük bir bölümünü geçirdiği okullar bulaşıcı hastalıkların yayılması için uygun bir ortam oluşturuyor. Bu hastalıklardan biri de özellikle dışkı ya da kirlenmiş yiyeceklerle bulaşan A tipi hepatit (sarılık). Çamlıca Medicana Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şal, hastalığın okul çocuklarında sık görüldüğünü vurgulayarak; "Sarılıktan korunmanın yolu aşılama,...
Çoğu zaman hasta olduğumuzu düşünerek hemen doktora gideriz. Doktor ise bizi ilk gördüğünde anlar ve hemen vitamin destekli ilaçlar hatta direkt olarak vitamin ilaçları kullanmamızı ister. Biliyorsunuz ki ilaç kullanmakta çok sağlık değildir. Bu yüzden vitamin eksikliği yaşadığınız da ne tür belirtiler ortaya çıkar bilmek istersiniz diye düşündük. (daha&helliip;)
Hamileliği boyunca sadece dokuz kilo alan ve aldığı kiloları hemen vermeyi başaran Ebru Şallı Tan, doğumdan tam 15 gün sonra Formsante objektiflerinin karşısına geçti. Şallı, sağlıklı hamilelik ile depresyon: z lohusalık dönemi sırlarını bizimle paylaştı. (daha&helliip;)
Diyet yapmak her zaman zordur. Diyete başlamak asıl zor olan şeydir ancak bunların öncesinde zayıflamak için en etkili yolları öğrenerek belki de diyet yapmadan zayıflayabilirsiniz. Birazdan okuyacağınız öneriler sayesinde kalori miktarınızı düşürerek zayıflamak çok kolay olabilir. (daha&helliip;)
Kışın hastalıklardan korunmak için bir çok önlem alınır. Bu önlemlerin bazıları ise fazla kilo almanıza neden olur. Siz sağlığınızı korumak isterken diğer yandan kaybedebilirsiniz. Fazla kilo en büyük sağlık sorunlarından biridir ve kışın hastalıklardan korunurken kilo almayı kimse istemez. (daha&helliip;)
Evde yapılan yemekler her zaman daha sağlıklıdır. Hele hele diyet üzerine bir şey hazırlamak istiyorsanız evde yapılan bir salatanın yerini hiç bir şey tutmaz. Evde ekmekli salata diyeti hazırlaması en kolay diyet menülerinden biri. (daha&helliip;)
Denizden babam çıksa yerim derler, aslında bu deyimin amacı ve anlamı babamızı yemek değil. Asıl anlamı denizin mineral ve vitaminlerle dolu canlıları. Doğa bize harika bir besin kaynağı sunuyor, bunun adı deniz. Vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri içinde barındıran deniz, günümüz şartlarının getirdiği kolaylıklarla bizlere sağlık sunuyor. (daha&helliip;)
Bebeklerde hijyen denince akla ilk gelen şey alt temizliğidir. Bu konuda bir çok anne bilinçsizdir. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bu konuda uzmanları kaçırılmayacak püf noktaları vermekte. Eğer sizde bebeğinizin altınız temizlemede eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız bu habere göz atın. (daha&helliip;)
Bronşite karşı iyi bir önlemdir, bronşite bağlı nefes darlığına karşı tedavi sağlar, deri kaşınmalarına karşı etkilidir. Vitiligoya, kireçlenmeye, anemiye, ritim bozukluğuna, antioksidan ve alzheimere karşı etkili doğal bir çözümdür. Yulaf samanı hakkında bilmek istediklerinizi Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU kaleminden sizlere aktarıyoruz. (daha&helliip;)
Sinüzite karşı iyi gelir, antidepresan (regl dönemlerinde) etkili bir ilaç yerini alır, saç rengini açar, saç derisindeki kaşıntılara karşı kullanılır, diş etlerini korur ve dahası. Papatya hakkında bilmek istediklerinizi Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU kaleminden sizlere aktarıyoruz. (daha&helliip;)
Çocuklarda sıvı tüketimi, fiziksel performansın yanı sıra zihinsel performansı da etkiliyor. Okula giden çocukların yeterli sıvı alıp almadıklarını kontrol etmek ise sizin elinizde. Pediatri Birliği Derneği ve Damla Su 'tarafından gerçekleştirilen "Çocuklarda Sıvı Tüketimi" araştırmasına göre, okula beslenme çantası götürme alışkanlığı çok düşük. (daha&helliip;)
Hipogliseminin kan şekerin normalin altına düşmesine denir. İnsanın normal açlık kan şekeri 85-100 mg/ dl arasındadır, bu oran toklukta 120-130 mg/ dl arasında seyir eder. Uzun süren açlık sonrasında yada tokluk sonrasında şeker ve unlu mamullerden zengin bir yemek yedikten 2-3 saat sonra kan şekerinin düşmesi sonucu hipoglisemi yaşanır. (daha&helliip;)
Yorucu bir günün ardından güzellik salonuna gidip masaj yaptırmak pek akla gelmez. Oysa bu lüksü evde yaşamak da mümkün. Aşağıdaki egzersizlerle ayaklarınızda ki yorgunluk şikayetinden kurtulabilirsiniz. Kendinize evin içinde sakin ve rahat bir köşe bulun. Ayaklarınızı 5 dakika sıcak suyun içinde bekleteceğiniz bir leğen hazırlayın. (daha&helliip;)
Yediklerinizin kalorisini hepimiz hep merak etmişizdir. Aslında hep öğünümüz de yediklerimizin kalorisini biliyor olsak kesinlikle kolesterol ve fazla kilolarla uğraşmak zorunda kalmayız. (daha&helliip;)
Kolesterol ve diyet ilişkisi söz konusu olduğunda hastaların yanı sıra doktorlarında ciddi bilgi eksikliği bulunmakta. Çoğu doktor kolesterolü yüksek hastalar görünce hemen ilaçlara sarılırlar. Oysa zaman ayırıp her hastanın beslenme alışkanlıklarını dinleseler sorunu beslenme değişikliği ile kolayca çözebilirler. (daha&helliip;)
Günler kısaldı, geceler uzadı ve spor merkezlerine gitme arzusu zaman darlığından giderek azaldı. Bunları sorun etmenize pek gere yok. Soğuyan havalara inat evde de formda kalmanın yollarını sizler için bulduk. Bu detaylar çok önemli, hele hele yoğun tempoyla çalışanlar için olmazsa olmazları sizler için derledik. (daha&helliip;)
Ezel dizisinden sonra KUZEY GÜNEY dizisinde boy gösteren güzel oyuncusu Bade İşçil formda kalışının sırlarını anlattı. Ezel dizisinde yeni rolü ile de çok dikkat çekmeye başladı. Herkes onu her yere yürüyerek gitmesi ile tanıyor. Nişantaşı'ndan İstinye Park'a yürüyerek giden Bade İşçil, bir gıda firması tarafından yüksek bir rakama marka yüzü...
Sık sık kilo almasının yanı sıra hızlı bir şekilde kilo vermesiyle gündeme gelen Sibel CAN zayıflama sırlarını anlattığında hiç kimseden duymadığınız formüller geliştirdiğini göreceksiniz. Sibel CAN zayıflamak için kendine bir puan sistemi hazırlamış. Anlayacağınız ünlü şarkıcı kendi zayıflama formülümü kendi bulmuş. (daha&helliip;)
Kışın en lezzetli meyvelerinden biri olan muz krampları azaltır, tok tutar, kan basıncını arttırır ve enerji verir. Spordan sonra muz harika bir besin kaynağıdır. Potasyum ve elektrolit yönünden son derece zengin olan muz, spordan sonra yiyebileceğiniz en iyi besinlerden biridir. (daha&helliip;)
Yoğun iş temposu ve kalabalık şehirler artık bizleri dışarıda yemek yemeye zorluyor. Yorulan bayanlar yemek yapmakta zorlanıyor yada zaman bulamıyor. Bu yüzden fast food sektörü patladı ve insanlar hızla obeziteye doğru gidiyor. Günümüzde her beş kişiden biri obezite hastalığına yakalanıyor ve dünya sıralamalarında ülkemiz obeziteye yakalanan ülkelerle adeta yarışıyor. (daha&helliip;)
Reflü 'geriye kaçış' demektir. Gastroözafagial reflü ise mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı olarak açıklanabilir. Reflü çok sık rastlanan bir hastalıktır. Nüfusun %30 ile 40'ını etkiler. Ağıza acı su gelmesi, yutarken ağrı hissedilmesi ve bazen yutma güçlüğü görülebilir. Hastanın şikayetleri kimi yiyeceklerle (kahve, çikolata, yağlı - salçalı yiyecekler gibi), öne eğilmekle...
Kalp hastalarının ömürleri boyunca dikkatli beslenme zorunda oldukları bilinen bir gerçektir. Ameliyat sonrası beslenmede kalp ve diyet uzmanının önerileri doğrultusunda düzenlenmesi gerekmektedir. Az miktarda ve daha sık miktarda yemek yenmesi çok önemlidir. (daha&helliip;)
Sayfa başına git