Abur cubur krizleriyle savaşabilirsiniz!

Abur cubur krizleriyle savaşabilirsiniz!


Sitemiz diyetisyenlerinden Oya Neva Demirkol, sağlıklı bir yaşam için yağ oranı yüksek abur cuburlardan kurtulmanın yollarını gösteriyor. Bu ipuçları sayesinde sağlıklı beslenerek forma kavuşabilirsiniz.

Abur cubur tüketmek için kendinize bahaneler mi arıyorsunuz? “Bugün çok yorgunum, 1 gofret beni kendime getirir.”, “İşe başlamadan önce dikkatimi toplamak için biraz şeker yesem iyi olacak!”, “Bugün dinlenme günüm, istediğim kadar cipsi mideye indirebilirim!” gibi cümlelerle kendinizi kandırmayın bırakın! Bu abur cubur savaşında kazanan siz olabilirsiniz!

Aşırı şeker, yağ ve tuz içeren bu abur cuburlar tüketildiğinde, vücuttaki dopamin hormonunun salınımını arttırır. Bu hormon beyindeki ödül merkezini uyararak (dopamin salınımı arttığı için vücudunuz bu besini bir tür ödül gibi görür) vücudunuza bu besinden daha fazla istediğini söyler. Böylece biz bu bol kalorili ve zararlı yiyecekleri tükettiğimizde tek istediğimiz bu yiyecekleri tekrar tüketmek olur. Ancak bu yazıdan sonra bütün abur cubur isteğinize “dur” diyebileceksiniz.

  • Duygularınıza Kulak Verin!

Bu akşam mesaiye kalacağınız için stresli misiniz? Sizin için önemli birisiyle kavga ettiğiniz için üzgün müsünüz? Ne hissettiğinize iyi karar verin; böylece adını koyamadığınız hislerin sizi duygusal yemeye itmesini engelleyebilirsiniz. Artık çoktan abur cubur yemeye başladıysanız, kendinize bir hedef koyun ve paketin sonuna kadar gitmeyeceğinize dair kendinize söz verin. Böylece en azından yolun yarısında kendinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

  • Abur Cuburla Olan İlişkinize Mesafe Koyun!

Canınız her sıkıldığında mutfak dolabındaki o birbirinden yağlı ve şekerli kurabiyelere gömülüyorsanız aranızdaki bu hastalıklı ilişkiden kurtulmanın vakti geldi! “Ne seninle ne sensiz” dediğiniz bu kurabiyeleri evinize almazsanız, ruh haliniz değişkenlik gösterdiğinde bu bol kalorili yiyecekleri bulamayacaksnız ve tüketemeyeceksiniz. Bu durum başta size imkansızmış gibi gelebilir; ancak evde bu yiyecekleri barındırmayarak yeni,sağlıklı alışkanlıklar edinmeyi bile öğrenebilirsiniz.

  • O Bayıldığınız Bol Kalorili Yiyeceğin Daha Sağlıklı Olanını Hazırlamak Elinizde!

En sevdiğiniz besinleri gönül rahatlığıyla yemenin bir yolunu mu arıyorsunuz? O zaman mutfakta biraz vakit geçirmenin zamanı geldi demektir! Mutfağa biraz vaktinizi ayırarak o en sevdiğiniz yiyeceğin sağlıklı versiyonunu hazırlamayı deneyebilirsiniz. Örneğin dışarıda hamur ve sağlıksız yağlarla kızartılan soğan halkalarını veya tavuk parçalarını, evde yumurta beyazına ve galetaya batırarak hazırlayabilirsiniz. Pizzaya bayılıyorsanız, pizza hamuru yerine karnabahar kullanarak lezzetli ve hafif bir tarif oluşturmanız hiç de zor değil. Tarifleri uygulamaya başladıkça hem bu kadar sağlıklı hem de bu kadar lezzetli tarifleri nasıl hazırladığınıza inanamayacaksınız!

  • Canınızın Çektiği Besini Yemeğin Tam Ortasına Saklayın!

Canınız çikolata mı çekiyor? O zaman onu yemeğinizin tam ortasında tüketin! Kafanız karışmasın. Yeni araştırmalar, canınızın çektiği besini (örneğin; çikolata) yemek yemeden önce tükettiğinizde, beyninizin bu besini tokluk ile ilişkilendirdiğini gösteriyor! Eğer yemeğin sonunda tüketirseniz, beyniniz bu besini yediğiniz “son lezzetli şey” olarak nitelendiriyor. Beyninizin böyle bir mesaj almaması ve bu abur cuburlara çok önemli bir değer yüklememesi için canınızın çektiği bu besini ana yemeğinizin tam ortasında tüketin. Böylece yemeğinizin başında ve sonunda sağlıklı yiyeceklerle beslendiğiniz için beyniniz sağlıklı yiyecek tüketmenin daha doğru olduğu kanısına varacak!

  • Her Zaman Bir “B” Planına İhtiyaç Vardır!

Dışarıda mutlaka tüketebileceğiniz sağlıklı bir yiyecek olduğuna mı inanıyorsunuz? Kendinizi riske atmayın ve yanınızda her zaman bir “b” planı bulundurun. Çok acıkmış olduğunuzda sağlıklı şeyler aramak için çok geç bir vakit olabilir ve siz kendinizi bir anda bir hamburger restoranında bulabilirsiniz! Bu yüzden yanınızda leblebi, kuru meyve, çiğ badem/fındık/ceviz, light kraker gibi sağlıklı ara öğün seçeneklerini mutlaka bulundurun.

  • Delilleri Ortadan Kaldırmak Yerine Biriktirin!

Abur cuburlara “hayır!” demekte zorlanıyorsanız belki de midenizde olan bitenin hala farkında değilsiniz! Eğer sürekli kalorili bir şeyler atıştırma ihtiyacınız varsa, masanıza boş bir kavanoz yerleştirin. Her abur cubur tükettiğinizde paketini çöpe atmak yerine kavanoza atın. 1 gün içerisinde bu kavanozun dolması hiç de zor olmadıysa kendinizi kandırmayı bırakın ve midenizi gerçekten nelerle doldurduğunuza odaklanın! Bu kavanozu sürekli görmek, aslında ne kadar çok abur cubur tükettiğinizi görmeniz konusunda size yardımcı olabilir ve artık daha fazlasını tüketmemeniz gerektiğini size hatırlatabilir!

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınıza geçirmek uzaktan zor bir iş olarak gözüküyor olabilir. Ancak alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde “İyi ki yapmışım!” diyecek ve daha önceden vücudunuza nasıl bu kadar kötü davrandığınız konusunda kendinize hayret edeceksiniz! Unutmayın, işin ucunda her daim zinde ve formda bir vücut kadar, kat be kat yükselmiş bir yaşam kalitesi de var!

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir