Adet düzensizliği kilo almanıza neden oluyor

Adet düzensizliği kilo almanıza neden oluyor


Sitemiz diyetisyenlerinden Başak Kefeli, regl düzensizliği olanların daha çok kilo aldığı ve bunun için ne yapılması gerektiği ile ilgili okuyucularımızı bilgilendiriyor.

Kilo sorunu yaşayan çoğu bayanın aynı anda regli düzensizliği de yaşadığını duymuşsunuzdur. Aslında bu durum pek tesadüf değil. Kadın vücudunun tıkır tıkır işlemesi, metabolizmanın yeterli çalışabilmesi için reglilerin düzenli olması şart. Eğer düzensizlik varsa peşi sıra yaşanan kilo sorunları da maalesef beklenen bir sorun oluyor. Gelen kilolara müdahale etmemek ise işin işinden çıkılmaz bir hal alıyor.

İŞE NEREDEN BAŞLAMAK GEREKİR?

Eğer regli düzensizliğiniz var ise ilk önce güvenilir bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Muayeneniz yapılmalı, tahlilleriniz taranmalı. Uygun görülür ise ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ardından hiç vakit kaybetmeden kilo yönetimi konusunda uzman bir diyetisyen ile görüşmelisiniz. Kilo verimini engelleyen hormonal engellerin olup olmadığı araştırıldıktan sonra ise diyet yolculuğunuza başlamalısınız.

REGLİLERİNİZİN DÜZENLİ OLMASI İÇİN;

Bir önceki regli tarihinizden sonra 25 ila 40 gün sonrasında regli oluyorsanız, gereğinden fazla ağrı, kanama veya anormal belirtiler gözlemiyorsanız reglileriniz düzenli demektir. Menstüral dönemin birbirini peşi sıra takip etmesi gerekir. İki, üç ayda 1 regli olmak veya bir olup bir olmamak düzensizlik belirtisidir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmelidir.

REGLİLER DÜZENSİZ OLUNCA KİLO VERMEK ZORLAŞIR

Düzenli olarak regli görmek kadın vücudunun daha fazla kalori yakmasını sağlıyor. Eğer regli düzensizliği yaşıyor iseniz öncelikle bir kadın hastalıkları hekimi ile görüşüp sorunu çözmeye çalışın. Bu esnada mutlaka işin uzmanı bir diyetisyen ile de görüşüp size en uygun beslenme programını alın. Kilo kayıplarında kontrol ve takip çok önemlidir. Gerekli kan tahlilleriniz yapıldıktan sonra diyetisyen ile birlikte kolaylıkla kilo kaybedeceksiniz. Kilo kaybettikçe, normal kilonuza yaklaştıkça da reglilerinizin daha düzene girdiğini fark edeceksiniz. Çünkü bu gibi rahatsızlıklarda kilo alımı kısır döngü oluşturur. Regli düzeni bozulunca kilo alımı kolaylaşır. Kilo alındıkça da regli düzeni daha da bozulur. Dolayısı ile burada kilit nokta ideal kiloya sahip olmaktır.

 

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir