Anti Aging beslenmeAnti Aging beslenme
21 Ekim 2010 tarihinde eklendi, 1.421 kez okundu.

Yaşlanmak kaçınılmaz ama yaşlanma hızınızı kontrol edebilmek sizin elinizde. Bu süreci sağlıklı bir biçimde geçirip değerlendirmek için artık bir çok yöntem mevcut. Nutrizone Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı ekibinden Selen Tamer özel bir yazı ile bu konu hakkında bilgi verdi.


Doğru beslenme, cildi ve dış görünümü korumanın yanında, kanser ve diyabet gibi yaş ilerledikçe ortaya çıkan hastalıkların oluşmasını da engelliyor. Hatta yapılan araştırmalara göre, optimum beslenme ile hayatımıza en az 10 yıl eklemek mümkün.”

Bugün birçok yaşlılık uzmanı ve bilim adamı, doğru önlemlerle yaşam süresinin uzayabileceğini belirtiyor. Yaşlanmayı yavaşlatmak ve sağlıklı yaşlanmak için anti-oksidantlar çok önemlidir. Serbest radikallerin vücuda girmesi için sigara içmeniz, mangalda pişmiş bir dilim et yemeniz, güneşte çok fazla kalmanız hatta sadece nefes almanız bile yeterli.

Vücudumuza giren besinlerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan serbest radikallerin bazı tehlikeli türleri, kansere dahi yol açabiliyor. Serbest radikallerin zararlı etkileriyle başa çıkabilmek için, vücuttaki bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Bu durumda anti-oksidantlar yani A vitamini, beta karoten, C vitamini, E vitamini oldukça önem kazanıyor. Peki bu durumda hangi besinleri tercih etmeliyiz?

Aşağıda yer alan tablo, “The Optimum Nutiriton Bible” adlı kitaptan alınmıştır. En önemli anti-oksidant besinler en çok yıldızı olanlardır. Yiyecekler yıldız ratinglerine göre sıralanmıştır.

A VİTAMİNİ C VİTAMİNİ E VİTAMİNİ
 

Tatlı patates

*** * ***
 

Havuç

*** ***
 

Bezelye

* ** **
 

Brokoli

** ***
 

Karnabahar

* ***
 

Limon

* ***
 

Mango

** **
 

Et

** **
 

Kavun

* ***
 

Biber

* ***
 

Tatlı kabak

** **
 

Çilek

* ***
 

Domates

** **
 

Lahana

***
 

Greyfurt

* **
 

Kiwi

* **
 

Portakal

* **
 

Yağlı tohumlar

***
 

Kabak

***
 

Tuna, somon balığı

***
 

Kepek

***
 

Kayısı

**
 

Kuru baklagiller

**

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git