SmoothShapes İle Zayıflayın

Bacaklarda yanma, batma ve uyuşma


Gecenin bir yarısı bacaklarınızda sebepsiz bir uyuşma, batma ya da iğnelenme ile uykunuzdan uyanıyorsanız ‘Huzursuz Bacak Sendromu’ yaşıyor olabilirsiniz. Aman dikkat! Beyindeki dopamin maddesinin etkisiyle bacakları rahatsız ettiği için ‘huzursuz bacak sendromu’ olarak tanımlanan hastalık, son yıllarda oldukça sık görülmeye başladı.

Özellikle orta yaş kadınlarını vuran, fakat bazen gençlerde de görülebilen bu hastalığın en önemli belirtileri; gece uykudayken bacaklarda uyuşma, batma ve iğnelenme gibi hastanın tarif etmekte zorlandığı rahatsızlıklar. Bu hastalık, yaşam kalitesini düşürüyor, gece uykusunu bozuyor. Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, “Bel fıtığı, B12 gibi bazı vitamin eksikleri, demir, folik asit eksikliği, kronik depresyonlar da bu tür belirtilere neden olabiliyor. Ayakta uyuşma oluşması durumunda bel fıtığı ve vitamin eksikliği için birçok araştırma yapılıyor. Hiçbir şey bulunamıyorsa sebebin psikolojik olduğu düşünülebiliyor. Bu nedenle de hastalar bize en son dönemde geliyorlar, çünkü semptomları kolay tespit edilemeyen bir hastalık ve sinsice ilerliyor” diyor.

Birçok hastalığa neden olabiliyor
Huzursuz bacak sendromunda akşamları hissedilen kramp, iğnelenme, kasılma ve yanma gibi tam tarif edilemeyen bir his oluşuyor. Hasta uyanıp, ayağını sallama ihtiyacı hissediyor. Kalkıp, geziyor geçtiğinde tekrar yatıyor ve aynı sorun tekrar başlıyor. Bu durumda uykusuzluk problemi görülmeye başlıyor. Uykusuzluk problemi, gün içinde konsantrasyonu bozuyor, bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bağışıklık sistemi çöktüğü için diyabet hastalığı şiddetleniyor, tansiyon rahatsızlıkları ve depresyon artıyor. Çünkü uyku, insanın kendi kendine tedavi metodu, fakat uykusuz kalındığında birçok hastalık da alevlenmiş oluyor.
Spor çok önemli
Spor yapan kişilerde huzursuz bacak sendromunun görülme riski çok düşük. Hastalıkla mücadele etmede çok daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Doç. Dr. Serdar Dağ, “Kafa yorgunluğuyla beden yorgunluğunun eşit olması gerekiyor. Bu dengeyi kurduğunuzda zaten birçok hastalığa yakalanma riskiniz de düşüyor. Spor yaptığınız zaman kan akımı, dopamin salınımı ve hücrelerin beslenmesi artıyor. Hastalığın zarar verici özelliği yok oluyor ve sistem kendi kendine tedaviye başlamış oluyor. Huzursuz bacak sendromunda kasılma olduğu için, hasta böyle bir durumla karşılaştığından kalkıyor ve yürüyor. Akşamüstleri vücudu ve bedeni yoracak egzersizler, yürüyüş, yüzme yapılırsa bu hastalığın etkileri yüzde 30 azaltılabiliyor.

Tanısı nasıl konuluyor?
Doç. Dr. Serdar Dağ diyor ki: “Huzursuz bacak sendromu, uykuda anormal hareket bozukluğu grubuna giriyor. Bu nedenle çekilecek bir uyku EEG’sinde huzursuz bacak sendromu olup olmadığı ya da bu sendroma neden olacak herhangi bir beyinsel sorun olup olmadığını belirleyebiliyoruz. Ama daha çok muayene ile bu rahatsızlık belirleniyor. Herhangi bir madde, vitamin eksikliği bulunmuyorsa laboratuvar bulgusu çıkmıyor.”

Tedavi yöntemleri

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde, parkinson hastalığında yararlanılan bir ilaç kullanılıyor. Bunun yanında yanma ve iğnelenme de varsa epilepsi de kullanılan, sinir sistemini düzenleyen ilaçlar tercih ediliyor. Hastanın uyku düzebi bozuksa düzenleniyor, B vitamini veriliyor, ayrıca depresyon bulgusu varsa depresyon tedavisi yapılıyor. Kasılma mı;Jğnelenme mi ya da yanma belirtisi mi var, bunu bilmek çok önemli. Çünkü, bazen kasılmalar diğer epileptik hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Bunun atlanmaması gerekiyor. Bu hastalığın son yıllarda daha sık görülmesinin nedeni ise sinir sisteminin bozulması ve dopamin üretememesi. İnsanların kendine bakmaması, aşırı stres, kötü beslenme ve spor yapmama, bu hastalığa neden olan sebepler arasında bulunuyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir