Bayramda dilediğiniz kadar et tüketin!

Bayramda dilediğiniz kadar et tüketin!


Sitemiz diyetisyenlerinden Seda Kaya, et tüketmemekle ilgili her yerde yer alan uzman yazılarının aksine bayramda dilediğiniz kadar et yiyebileceğinizden bahsediyor. Evet yanlış duymadınız, dilediğiniz kadar et yiyebilirsiniz fakat tabiki bunun da belli kuralları var.

Evet önümüzde kurban bayramı geldi çattı. Ramazan bayramı gelmeden tatlı , şeker, çikolata, lokumlar nasıl ne kadar tüketilmelidir tartışılırken, kurban bayramında tatlılar yine de risk teşkil etse de, esas üzerinde durmamız gereken konu et tüketimidir. Kimi aileler kurbanlık kesimi ve et tüketimlerinin olmadığı, bu dönemin rutinlerinden farklı olmadığını söyleseler de bu kişiler de tatil rehaveti ve mutluluğu ile yine de yeme düzenlerini değiştireceklerdir mutlaka.

Bayram tatilleri yani özgür olmak hevesi ile beklediğimiz o günler, istediğiniz kadar yemek içmekte özgürsünüz diyemeyeceğim, fakat et tüketimi konusunda rutininizden farklı olarak abartabilmeniz mümkündür, istediğiniz kadar ızgarada, mangalda pişmiş etlerden ya da yağsız bol sebze ile yapılmış kavurmalardan doyana kadar tüketebilirsiniz, ister sabah öğününde, ister öğle ister akşam.. Sakatatları tüketmekten kaçınmak gerektiğini vurgulamak lazım tabi.

Et tüketiminizin yanında mutlaka yağsız mevsim salatanızı ve bir bardak ayranınızı eksik etmeyin. Evet et tüketiminde özgürüz dedik fakat, öncelikle özgür olabilecek kişiler, kan değerleri yönünden de bir probleme sahip olmayan, özellikle kan yağları ve kolesterolü, ürik asit ve karaciğer enzim seviyeleri normal sınırlarda, böbrek fonksiyonlarında bir problem olmayan kişiler olmalıdır. Saydığım değerlerde yükseklikler söz konusuysa, doktorunuz ya da diyetisyeninizin önerdiği miktarlar geçerli olmalıdır.

Bir diğer husus, özgürce et tüketimi, ara öğünlerin kaldırılması demek olabilir, yani aslında et tüketiminden sonra ara öğüne de pek ihtiyaç kalmayacaktır zaten, çünkü yeteri kadar tok hissedeceksiniz ve özellikle bir diğer ana öğüne kadar yavaş yavaş sindirilecek olan et sizi tok tutacaktır.

Hamur işlerinden, pirinç, şehriye ve makarna gibi yiyeceklerden de uzak durmanız, sadece kahvaltıda ekmek tüketmeniz sizi daha özgür kılacaktır.

Önemli olan bir konu da, protein vücutta su tutar, yani ödem dediğiniz şişlikleriniz olabilir ve yine protein etkisi ile kabızlık problemi yaşayabilirsiniz, bu sebeple gün içerisinde en az 2 lt su içmeyi unutmayın.

Ve günde 1 porsiyonda lif içeriğinden zengin olduğu için meyve tüketin.

Avantajlı bir durum şudur ki, proteinli besinlerin termik etkisi yüksektir, yani o besini sindirmeye çalışan vücudunuz daha fazla enerji harcar, bu da metabolizmanızın daha çok çalışması demek olacaktır.

Kurban kesmiyorum ama tatile gidiyorum diyenler de otellerde açık büfelerden bu bahsettiğim şekilde faydalanabilirler.

DİĞER HABERLER

Seda Kaya

Seda Kaya

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir