Sabah kahvaltısında et yemeyin!

Bayramda kahvaltıda et yemeyin!


Kurban Bayramı ülkemizde et tüketiminin arttığı özel dönemlerden biridir. Yemeklerde neredeyse her gün her öğün et yemekleri, sabah kahvaltılarında kavurmalar bu özel günde hep baş köşededir ancak lezzetinin yanı sıra zararlı yönleri de var.

Nişantaşı Hospital Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, Posta gazetesi yazarı Hande TANAY ile yaptığı röportajda bu konuda değiniyor. Verdiği öneriler ve yaptığı açıklamalar ile Kurban Bayramında beslenmenin önemini anlatıyor.
– Kurban eti hayvan kesildikten ne kadar süre sonra tüketilmeli? Taze yani dinlendirilmemiş et vücutta herhangi bir problem yaratır mı?

Hayvan etleri kesildikten hemen sonra ölüm katılığı (rigor mortis) denilen bir kimyasal değişime uğrarlar. Hayvan etinde bulunan kas telciklerinin gevşeyememesinden kaynaklanan bu sertlik etin tüketimini zorlaştıran bir durumdur. Bu sertlikte bulunan etlerin tüketilmesi öncelikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Ciddi hazımsızlık ve sindirimde problemler söz konusu olabilir.

– Etler kesildikten sonra hangi ortamda ve ortalama kaç gün bekletilmelidir?

Ölüm sertliğinin geçmesi ve tüketime hazır olması için kurban etleri buzdolabında 0-4 C derecede 12-24 saatinde bekletilerek tüketilmeli. Buzdolabında 0-4 C derecede 4-5 gün bekleyebilir. Buzdolabına girmeden önce etin iç sıcaklığının düşmesi için 1-2 saat bekletilmesi tavsiye edilir. Uzun süre depolama düşünülüyorsa -18 C derecede en fazla 3 ay saklanabilir. 3 ayı geçen saklama süresi etin fiziksel ve mikrobiyolojik kalitesini azaltacaktır.

– Etleri buzluktan çıkardıktan sonra nasıl çözdürmeliyiz?

Tüketime hazırlanması için buzluktan çıkarılan etleri buzdolabında 6-8 saati aşmayan sürede ya da sıcak olmayan ve akan musluk suyunda 2 saati aşmayan sürelerde çözdürün. Çözdürdüğünüz ve kullanmadığınız etleri tekrardan dondurmayın!

– Eti en doğru pişirme şekli nedir? Hangi yolla pişirdiğimizde sağlığımıza daha faydalı olur?

Kurban bayramında taze kesilmiş etler için en iyi pişirme yöntemi kendi suyunda ve yağında pişirme ya da haşlama işlemidir. Kas yapısının sertliği düşünüldüğünde ızgara (mangal) veya fırında pişirme gibi kuru ısıda pişirme yöntemleri etin suyunu kaybederek daha sert ve hazmını daha da zor hale gelmesini sağlayacaktır.

Buzdolabında bekletilerek tüketilecek etler için marinasyon yöntemi (zeytinyağı, sarımsak, karabiber, limon suyu, tuz eklenerek etlerin terbiye edilmesi) tercih edilerek etin daha da yumuşak olması sağlanabilir. Marine edilerek 6-8 saat buzdolabında bekletilen etler hem daha lezzetli olur hem de daha yumuşak bir kas yapısında olacağından hazmı kolaylaşır. Kurban etinin yağlı kısımlarıyla ya da ekstra yağ eklenerek yapılan kavurmalardan uzak durmak da fayda var.

Kaynak: Posta

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir