Bebeğinizin su ihtiyacı


Susuzluğu gidermenin en sağlıklı yolu sudur ve çocuklardaki sağlıklı sıvı tüketim alışkanlıklarının küçük yaşlardan itibaren oluşması çok önemlidir. 6 aydan büyük bebeklerin ve çocukların doğal koşullarda günlük su ihtiyaçlarını karşılamaları, bunun için yeterli miktarda su içmeleri çok önemlidir.

Bu durumun sağlanması için bebekte susuzluk belirtileri gelişip gelişmediği takip edilmelidir. Susuzluk belirtilerinin gelişmesi hiç istenmeyen bir durum, tıbbi bir sorundur. Bebeğinizin yeterince su tükettiğini nasıl anlarsınız? Bebeğinizin yeterli miktarda su tüketip tüketmediği çok kolay gözden kaçabilir.

Anne-babanın çok dikkatli ve bilgili olması gerekir. En önemli bulgu bebeğin idrar miktarının azalmasıdır. Bebeğiniz eğer günde 2-3 saatte bir bezini ıslatıyorsa yeterli derecede su tüketiyor demektir. Doğal olarak altına bez bağlanan bebekte bunun izlenmesi öncelikle dikkatli olmayı gerektirir. Anne bebeğinin bezini eskisi kadar sık değiştirip değiştirmediğini gözlemlemeli, bezin çok ya da az ıslanıp ıslanmadığını takip etmelidir. İdrar rengindeki koyulaşma da önemli bir bulgudur.

Başlangıç aşamasında yani susuzluk hafifçe gelişmeye başladığında ilk belirtiler arasında bebeğin davranışlarmdaki farklılıklar yer alır. Bebek huzursuzdur, mızmızdır ve hırçınlıklar gösterir. Susuzluk hissi artmıştır. Eğer su verilirse çok istekle alır. Susuzluk ilerledikçe bebeğin ağladığı halde gözyaşı dökmediği dikkati çeker. Göz küreleri hafifçe içe çöker. Bıngıldağı açık bebeklerde bıngıldak da içe çökebilir. Karın derisi iki parmak arasında sıkıca tutulup bırakıldığında deri elastikiyetinin azaldığı, derinin gevşediği görülür.

Hayat Su

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir