Bebeklerde sağlıklı beslenme

17
Bebeklerde sağlıklı beslenme
Bebeklerde sağlıklı beslenme

Bebeklerde sağlıklı beslenme her annenin en çok dikkat ettiği konulardan biridir. Çok dikkat gerektiren bu konu üzerine konuşmadan önce en doğru bilginin bebeğinizin doktoru tarafından verilebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde ek gıdalara dördüncü aydan sonra başlanması uygun görülür. 4 ve 6 ay arasında anne sütüyle normalde büyüme gelişme sağlanıyorsa anne sütüne devam edilmesinde fayda var. Anne sütü vermeye devam ediyorsanız ek gıdalara 6. aydan sonra başlamalısınız.

 

Çocuğunuzun normal standartlarda büyüyüp geliştiğine dikkat edin. Bu süreci destekleyen değişik tatlar sunun çünkü ileri ki aylarda beslenme ve süt dışında besinleri yeme konusunda bu ön beslenme deneyimleri size yardımcı olacaktır. Meyve suyu, meyve püresi, sebze çorbası, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta bebek beslenmesinde öne çıkan besinlerdir. Ek gıdaları kaşık ya da bardakla veriniz, kesinlikle biberon kullanmayınız.

Yeni gıdaların alerji yapıp yapmadığına dikkat ediniz. Bu durumu takip edebilmek için aynı gün birden çok yeni besin vermeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here