Beden Formunu Bozan Selülit

Beden formunu bozan selülit


En sık görülen ve şikayet konusu olan beden formu bozukluğu selülittir. Selülitin tanımını ve ne şekilde oluştuğunu biraz açıklayalım; beden estetiğimizi, siluetimizi olumsuz etkileyen ve cildimizde belirli yerlerde gözle görülebilen portakal kabuğu görünümündeki şekil bozukluklarına selülit veya lipodistrofi adı verilir.

Selülit özellikle dokularımızdaki lenf dolaşımımızın herhangi bir sebepten dolayı yavaşlaması sonucunda, hücreler arasında lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelir. Yavaşlamış veya bozulmuş lenf dolaşımı ile dokularda birikmiş lenf sıvısı selülit olarak adlandırdığımız cilt deformasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Lenfatik dolaşımın bozulmasıyla dokularda hücreler arası mesafelerde yağlar birikmeye başlar. Selülitin artması yağların birikimi artırır, yağların birikmesi selülitin artmasını sağlar. Tıpkı yuvarlanarak büyüyen kartopunun daha çok büyümesi şeklinde hızlı bir selülit ve yağ birikimi oluşur. Selülitler başlangıçlarında yumuşak bir doku özelliğine sahiptirler ki bu selülitlere yumuşak selülit denir.

Zaman içerisinde selülitler daha da gelişerek yer yer sertlikler oluştururlar ki, el cildin üzerinde gezdirildiğinde el altında nodüler sertlikler halinde hissedilir. Bu selülitlere de nodüler selülit adı verilir. Selülitlerin daha da ilerlemesi ile ciltte hissedilen nodüler sertlikler daha yaygın ve daha sert hale gelir ki buna da fibröz selülit adı verilir. Yumuşak selülitler daha çabuk tedavi edilirken nodüler sellülitler daha geç tedavi edilirler. Fibröz selülitler ise tedavilere daha yavaş ve geç cevap verirler. Selülitin tam ve gerçekçi sınıflandırılması için artık özel aletler kullanılmaktadır. Selülit genellikle bölgesel ya da genel yağlanma problemi ile birlikte görülür.

Bu yıla kadar pek çok hastamın büyük paralar vererek dışarıdan aldıkları selülit kremlerinde hayal kırıklığına uğradıklarını gördüm. Bu kremlerin çoğu büyük vaatlerle satılıyordu ama kişiler bu ürünlerden bekledikleri ya da hayal ettikleri mucizevi sonuçları alamadılar. Kozmetik

Selülit ürünü alırken bazı kurallara dikkat etmenizi öneririm.1) Bu ürün Bakanlık onaylı ve ruhsatlı olarak mı satılıyor?2) Bu ürünün arkasında durabilecek gerçekten bilimsel çalışmalar var mı?3) Bu ürünün bir yan etkisi veya tıbbi bir komplikasyonu mevcut mu?4) Ürünün içerisindeki etken maddeler genelde bilimsel olarak hazırlanmış doğal kökenli maddeler mi?5) Sürdükten sonra ciltte ya da kıyafetlerde bir rahatsızlık hissi oluşturuyor mu?

Portakal kabuklarınızla savaşan buzlu yeşil çay Malzemeler: # 1 litre su # 1.5 tatlı kaşığı yeşil çay # 1 tutam mısır püskülü 9 1 tutam kiraz sapı # 5-6 dal taze nane # Yarım limon suyu ve kabuğu Hazırlanışı: 1 litre su kaynatılır. İçine tüm malzemeler atılır ve hemen ateşin altı kapatılır. 5-6 dakika demlendikten sonra içindeki malzemeler çıkarılır. Ilınınca içine 1 çorba kaşığı kadar bal ve 2 çorba kaşığı kadar blendır edilmiş veya çok ince rendelenmiş sevdiğiniz bir meyve konulur. En güzeli şeftali, çilek, vişne, karadut, kavun gibi meyvelerle oluyor. Soğuduktan sonra termosa koyun ve içine bol buz atın. İçerken de 1 dal taze nane ve bir dilim kabuğuyla beraber limonu süs olarak koyun. Tüm miktarı peş peşe değil, gün içersinde dağıtılmış olarak tüketin. Eğer çok terlediyseniz o zaman biraz maden sodasıyla karıştırabilirsiniz.

 

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir