Besin Grupları

Besin grupları


Bir açmanın ya da simidin dört-beş dilim ekmeğe eş değer kalori içerdiğini biliyor musunuz? Bundan sonra açma ya da simit almak için kuyruğa girdiğinizde bunu aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışıyorsanız, basit fikirlerin önemli etkileri olabilir.

Sağlıklı beslenmek açlıktan ölmek ya da sürekli kilo alıp vermek değildir.Sağlıklı beslenmek gıdaların nasıl çalıştığını anlamakla ilgilidir. Karbonhidrat almanın bir sakıncası yoktur. Aktif yaşamınızda ihtiyacınız olan enerjiyi verirler. Ancak aktif kısmı atladığınızda ve egzersiz yapmadığınızda, bu karbonhidratlar yağa dönüşebilirler.

Sağlıklı beslenmek yalnızca “diyette olduğunuz birkaç hafta” ile sınırlı olmamalıdır. Kilo vermenin ve verdiğiniz kiloları geri almamanın tek yolu, aktivite seviyelerinizde uzun vadeli değişiklikler yapmak ve dengeli bir diyet uygulamaktır. Yaşamdaki pek çok şey gibi, sağlıklı beslenmeye ve aktivite seviyenizi yüksek tutmaya alışacak ve bu yeni yaşam tarzı günlük rutininizin bir parçası haline gelecektir. Aşağıdaki bölümlerde ileriye yönelik bir planlamanın önemli bir mesafe kat etmenize nasıl yardımcı olacağı gösterilmektedir.

Yağ, en fazla kalori içeren gıdadır. Bir gram yağda, aynı miktardaki protein ya da karbonhidrattakin den iki kat daha fazla kalori bulunmaktadır. Bu nedenle gıdalarla birlikte daha az miktarda yağ almak, alınan kaloriyi azaltmak ve kilonuzda olumlu fark yaratmak için çok faydalı bir yöntemdir.

Bununla birlikte, aynı besin kaynağındaki kullanılmayan ya da vücudunuzun günlük enerji ihtiyacı ile yakılmayan kaloriler (protein ve karbonhidrat dahil) yağ olarak depolanmaya başlar.

Kilo verebilmek için daha az kalori tüketmeli ya da mevcut kilonuzu korumanız için gerekli olandan daha fazla kalori harcamalısınız. Kalori alımınız az olduğunda, vücudunuz enerji alabilmek için depolanmış olan yağları yakar. Vücutta depolanmış olan yağları yaktığınızda kilo verirsiniz.

Yemek yerken porsiyon büyüklüğünü bilmek kilo vermek için diğer bir önemli unsurdur. Miktarlar konusunda tahminde bulunmak iyi değildir. Tahmin yürüterek, tartının üzerinde mutlu olmak yerine cesaret kırıcı bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. İşte bu nedenle Kilo Kontrol Hareketi Planım size mutfağınızda bir ölçüm seti ile bir terazi bulundurmanızı önerir. (5 gr’dan itibaren ölçüm yapabilen elektronik tartılar iyi bir seçenektir).

Sağlıklı beslenmek kendinizi aç bırakmak ve yemek yemeden saatlerce durmak anlamına gelmez. Düzenli olarak yemek yemelisiniz – düşük kalorili ve az yağ içeren üç öğün ve ara ürünlerle birlikte günlük yağ hedefiniz içerisinde kalabilirsiniz.

Yemekleri ne kadar uzun çiğnerseniz, tatlarındaki farkı o denli iyi hissedersiniz, çünkü bu şekilde tat alma cisimciklerini uyarmak için daha fazla zamanınız olur. Yavaş yemek yemek aynı zamanda midenizin dolduğunu beyne bildirmesi için gerekli zamanı sağlar – yaklaşık 15 dakika. İyi çiğnenmiş bir yemek aynı zamanda hazımsızlığı da engeller.

Açken alışveriş yapmamaya çalışın. Yağlı hazır gıdalar ve atıştırmalıklar eve dönerken aklınızı çelebilir. Alışveriş listeleri yapma alışkanlığınız yoksa başlamak için iyi bir zaman bu listeler ayrıca markette gereksiz para ve zaman harcamanızı engeller. Alışveriş sepetinizdekileri kontrol altına alın sepetinize girmiyorlarsa, dolaplarınıza ya da buzdolabınıza da giremezler.

Kilo Kontrol Hareketi programı tüm ana besin gruplarındaki gıdalardan yemenizi önermektedir. Aşağıda gösterilen tabak modeli, dengeli bir diyet için yemeniz gereken farklı besin gruplarının porsiyonlarını göstermektedir. Sağlıklı bir diyette her besin grubu, besin değeri ve enerji açısından önemli birer rol oynamaktadır.

GlaxoSmithKline

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir