Besin savaşçısı 'kinoa'

Besin savaşçısı ‘kinoa’


Sitemiz diyetisyenlerinden Fatma Gönen, ilk yazısında tokluk hissi verdiği için diyetlerin vazgeçilmezi olan kinoanın faydalarını açıklıyor.

Kinoa ve yağ karışımının İnka ordularını çoğunlukla günlerce süren askeri yürüyüşlerde ayakta tutmak için kullanıldığını biliyor muydunuz? Karışım ‘savaş topları’ olarak bilinmekteydi.

 Kinoanın hikayesi nedir?

Darı büyüklüğünde olan kinoa Chenopodium ya da “kazayağı” bitkisinin tohumuna aittir. Ispanak ve İsviçre pazısının akrabasıdır. Kinoanın soluk sarıdan kırmızıya kahverengiden siyaha bilinen 1800 çeşidi vardır. Tohumu yumuşak ve kremsidir ama sert bir kuyruğu vardır.

Birleşik devletlerde kolorado dağlarında da ekilen kinoanın büyük bir kısmı Peru, Bolivya ve Ekvator gibi Güney Amerika ülkelerinden ithal edilmektedir.

Neden kinoa?

Besin değeri bakımından kinoa şaşırtıcı bir tahıldır. Kinoa diğer tahıllardan daha fazla protein içermektedir. Kinoanın bazı çeşitleri yüzde 20 den fazla protein icerir. Kinoadaki proteinin eşsiz olmasının sebebi; tamamlayıcı olup bütün gerekli aminoasitlere sahip olması ve lizin, metiyonin ve sistin aminoasitleri açısından zengin olmasıdır. Onu diğer tahıllara ekleyerek eksik aminoaasitler tamamlanabilir. Metiyonin ve sistin açısından eksik olan soyayı da tamamlar. Kinoa, demir, potasyum, B6, niasin, tiamin ve riboflavinler açısından zengindir. Aynı zamanda magnezyum, çinko, bakır, manganez ve bazı folatlar açısından da iyi bir kaynaktır. Kinoa kansere ve enfeksiyona karşı koruyucu özelliklere sahip ve kolesterol emilimini engelleyebilen en az on altı farklı triterpine saponin içermektedir.

Pirinç ve buğdaya kıyasla yüksek derecede tokluk hissi vermektedir ve bu da onu obeziteyle savaşta ideal bir besin yapmaktadır.

Kinoayı güveçler, pilavlar, çorbalar, yahniler ya da soğuk salatalarla tüketebilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Fatma Gönen

Fatma Gönen

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir