Besinler ve kalori değerleriBesinler ve kalori değerleri
24 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 2.355 kez okundu.

Meyve ve sebzeler; besin değeri yüksek ve kalori değeri yüksek olarak ikiye ayrılıyor. Eğer besin değeri yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketirseniz vücut ekstra kalori ihtiyacı duymaz.  Bütün renkli meyve ve sebzeler besin değeri yüksek besinlerdir.

Örneğin çilek, havuç, marul, portakal, greyfurt, elma armut gibi besinler güneşten mühim maddeleri emiyor ve kendilerini korumak için koyu renk oluyorlar. Kalorili yiyecekleri tüketmek yerine besin değeri yüksek yiyecekleri tüketerek daha sağlıklı ve zinde vücuda sahip olunabilir.

Yüksek kalori içeren özellikle fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Fast food yiyeceklerden tamamen uzak duramıyorsanız sıklığını da azaltabilirsiniz. Yada hamburgerin yanındaki patates kızartmasını patates salatasına çevirerek gazlı içeceğide ayrana çevirdiğinizde bu menü çok daha sağlıklı hale gelecektir. Öğün atlandığı zaman ara öğün olarak cips bisküvi gibi kolari değeri yüksek fakat sağlıksız atıştırmalıklar yerine taze veya kuru meyvelerle badem gibi yemişlerle daha sağlıklı ara öğünler geçirilebilir.

Etiketler:

Besinler ve kalori değerleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Elif Avcı dedi ki:

    Bütün gün işteyim ve fast food yemekten başka şansım yok, ben napıyım şimdi :(

Sayfa başına git