Bir küçük demet lavantanın marifetleriBir küçük demet lavantanın marifetleri
14 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.427 kez okundu.

Sitemiz Astroloji Eğitmeni Şebnem Ekşib,  Ekim ayında gerileyecek olan Merkür’ün zihnimize verdiği ağırlığı, Merkür gezegeni olarak temsil edilen lavanta ile atabileceğimizden bahsediyor.

Artık unutulmuş, kaybolmuş bir anı gibidir lavanta…çekmecelerin arasından sızıp gelen hoş kokulu, büyülü rayihasıyla morun, eflatuna çalan duygulu müziği gibidir…

Ananelerin, babaannelerin çekmecelerinden eksik etmediği, çocukluğumuzun tozlu anıların da yer etmiş, çamaşırların, çarşafların arasına saklanan duygulu bakışlı, sırlı güzeldir lavanta. Sırrı kokusunda belki de, belki de duygulu renginde, ya da dokunuşunda. Bana hep güzel şeyleri hatırlatan bu küçük mor boncuklu çiçekcik, hiç vazgeçemediğim şahane bitkilerden biridir.

Baskın kokusuyla baharı getirir bana, bembeyaz çamaşırların arasına saklanmış mis gibi temizliği düşürür aklıma, çekmecelerin içinden nerden çıkacağı belli olmayan sırlı bir güzelliği çağrıştırır ruhumda. Salınarak yürüyen beyaz bir gelin gibidir, endamlıdır lavanta ve ondan beklenmeyecek kadar dirayetli, dayanıklıdır. Kokusu uzun kalır, bitkisi zor şartlara dayanır. Hemen pes etmez, boynunu bükmez.

Marifeti çoktur lavantanın, saymakla bitmez. Bu yüzden sırlı güzel derim ben ona. On parmağında on marifet, girdiği alanı temizler, kokutur, dinlendirir, neşelendirir. Kötüyü kaçırır, iyiyi çağırır. Bu yüzdendir belki de binlerce yıldır sevimli cadılar onu büyülerinin baş tacı etmişlerdir.

Lavanta (Lavandula), astroloji de Merkür gezegeniyle temsil edilir. Elementi havadır. Merkür, sinir sistemimizi, zihnimizi, iletişimimizi, konuşmayı temsil eder. İşte bu yüzden de, sinir sistemine, zihin karışıklığına, sürekli dolu olan, bir türlü dinginleşemeyen ruhlara birebirdir. Doğa da ne taşlar, ne de bitkiler sadece takalım veya güzel koksunlar diye yaratılmışlardır. Evren, her şeyi kendi dengesi için de mükemmel bir disiplin içinde organize etmiş, her zorluğa bir çare, her derde de bir deva vermiştir.

Merkür gezegeni yılda ortalama 3-4 kez, 3 hafta kadar geri hareket dediğimiz bir sürece girer. Bu dönemlerde özellikle dikkatsizlikler, karışıklıklar, unutkanlıklar ve bunların bedelleriyle uğraşır dururuz. İşte size küçük bir sır. Lavanta, bu dönemlerde sizin başyardımcınız olabilir. Bir küçük demet lavantanın marifetlerine kendiniz bile şaşarsınız. Yapacağınız ne yakın aktara gidip bir avuç lavanta alıp, onu mor minik keselere koymak ve çalışma masanızın çekmecesine, çantanızın içine, odanızda başucunuza bırakıvermek. Gece yatmadan koklarsanız güzel ve huzurlu bir uyku bahşeder, çayını içerseniz, sizi dinginleştirir. Kararsızlık içindeki zihninizi toparlamanıza yardım eder. Banyo suyunuza dökeceğiniz birkaç damla yağı sizi rahatlatıp gevşetecektir. Gergin anlarınızda çekinmeyin ondan medet umun, emin olun yardımınıza koşacaktır. Doğa ana bereketlidir, sizi geri çevirmez…

Ekim ayı içinde 4 Ekim 25 Ekim arası Merkür yine geri hareketli pozisyonunda demirleyecek. Merkür’ü düzeltemeyiz ama zihnimize verdiği ağırlığı düzeltebiliriz. Bunun içinde deniz tuzu ile arındırdığımız yeşim taşı ile bir parça kurutulmuş lavantayı hayatımıza katmak yeterlidir. Bu dönemde her ikisini de hayatınızdan ve yanınızdan eksik etmeyin.

Bu unutulmuş sırlı güzeli tekrar çekmecelerinize, çarşaflarınızın arasına, hatta evinizde mavi cam kavanozların içine konuk edin. Hayat ve yeniçağ bizi doğadan uzaklaştırdı, eskilerin uyguladığı birçok güzel ritüeli unutturdu. Oysa doğa her derde kendi içinde bir çare bulur. Benden söylemesi, Merkür’ün başınıza çorap örmesini beklemek yerine, onu lavantaya havale edin. Emin olun hakkından gelecektir.

Sevgi ile kalın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git