Birlikte tüketilmesi gereken besinlerBirlikte tüketilmesi gereken besinler
16 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.019 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Nesrin Eriş, bir arada tüketildiğinde çok daha faydalı olan besinleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Zayıflamak isteyenler, kolesterol sorunu yaşayanlar bu yazıyı mutlaka okumalı.

1)Kırmızı et (biftek, kontrafile ,antrikot) ve Brokoli: Kırmızı ette bulunan demir molekülünün ince bağırsakta emilimini yani vücuda alınan miktarını artırmak için az bir haşlama suyunda (su dökülmeyecek) pişirilmiş brokoli ile beraber servis yapılırsa ,brokolide bulunan C vitamini demir ile birlikte sinerjik etkiye girer ve demirin emilimini artırır. Kansızlık sorunu çeken kişiler için ideal bir öğün seçeneğidir.

2)Maydanoz ve semizotu : bu iki C vitamininden zengin sebze beraber özelliklede güzelce yıkanıp çiğ (yoğurtla soslanabilir) olarak salata şeklinde tüketilirse özellikle hanımların selülit sorunlarına iyi gelmektedir.

3) Vişne ve yulaf : bu iki besinin bir arada tüketilmesinin kan şekerini düşürücü ve dengeleyici etkisi vardır. Yulaf çözünebilen lif içerek vişnenin meyve şekerini daha yavaş salınmasını sağlayarak bu etkiyi gerçekleştirir.

4)Kahve ( 2 fincan/gün) ve çikolata (bitter) : kahvenin antioksidan etkisi çikolatanın mutluluğu ve enerjisi ile birleşince   metabolizmayı hızlandırıcı , yağları yakıcı etkisi ortaya çıkar

5)Domates ve zeytinyağı : Domateste bulunan likopen maddesi antioksidan özellikli ve kanserle savaşan bir moleküldür ayrıca domateste A vitamini vardır bu vitamin yağda eriyen özelliktedir bunun için zeytinyağı içinde çözünür ve vücutta kullanılabilir hale gelir. Sonuçta birlikte tüketildiğinde daha güçlü bir etkiye sahiptir.

6)Barbunya pilaki ve limon suyu : Bu birliktelikte müthiş bir besin kombinasyonudur. Bakliyat grubundan olan barbunya bol lifli bitkisel protein içeren bir kurubaklagildir ve içerisindeki demirin emilimi düşüktür. Bol C vitamini içeren limon suyu ile beraber tüketildiğinde demir emilimi artar.

7)Balık ve sarımsak :Balık yağı kolestrolü düşürür ve sarımsak kalp sağlığını korur ikisi bir araya gelince enfeksiyonlara karşı dirençli etki oluşturur.

8)Siyah üzüm ve yaban mersini: bu iki antioksidan meyve bir araya gelince ayrı ayrı tüketildiğinden daha fazla güçlü bir antioksidan oluşuyor. Kanser hücreleri ile savaşıyor , cilt de iyi geliyor ,kişi kendini daha enerjik ve tazelenmiş hissetmesine yardımcı oluyor.

9)Fındık/fıstık /badem ve ev keki( anne keki-az yağlı) : Fındık ve fıstık bizim için değerli doymamış yağ asitleri içerir. Bu değerli yağlar kötü kolestrolü düşürür bu ikili karbonhidratların emilimini azaltır ve kan şekerini düşürür –dengeler.

10)Yulaf/kepek ve ev reçeli (kendi şekeri ile ): özellikle tatlı krizine engel olamayan yada özel günlerde tatlı isteğini gidermek isteyen hanımlara güzel bir tüyo. Bu ikili kolestrolü düşürerek tatlı isteğini bastıran sağlıklı bir seçenek

11)Ispanak ve Yeşil biber :   Ispanakta bulunan demir molekülü bilindiği gibi hemoglobinin yapısına katılan çok önemli bir maddedir ve eksikliğinde kansızlık gelişmektedir .Yeşil biber ile beraber tüketildiğinde ince bağırsakta emilimi artarak vücutta daha yararlı kullanılmaktadır.

12)Biftek ve havuç :   havuç A vitamini açısından zengin bir sebzedir ve bir proteinle beraber tüketildiğinde emilimi daha yüksek miktarlara çıkmaktadır.

13) Yeşil çay ve taze limon :   yeşil çay antioksidan bir bitki çayıdır ve C vitamini içeren taze limon ile beraber antioksidan gücü 13 kat artmaktadır.

14) Portakal suyu ve yulaf ezmesi :   Her   ikisi de kalp krizini önlemeye ve damar tıkanıklığını gidermeye yardımcı olurken bir arada tüketildiğinde bu etki iki katına çıkabilmektedir.

15)Sert kabuklu yemişler ve kurutulmuş meyveler :   protein acısından güçlü bu yiyecekler birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır,   kabızlığı önler.

16)Elma ve Kırmızı şarap :Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu flavonoidler   içeren elma ve kırmızı şarap birlikte tüketildiğinde kanın pıhtılaşmasını önleyip kalp –damar sistemini korumaya yardımcıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git