Boy kilo oranı neden önemli ?

Boy kilo oranı neden önemli ?


Boy ve kilonuzun orantılı olması sağlığınız açısından önemli. Nedeni beden kitle indekslerinin birbiri ile uyuşuyor olması gerektiğidir. Zayıflık ve şişmanlık enerji dengesizliğine neden olur. İnsan harcadığı kadar enerji alırsa, vücut ağırlığını dengede tutar ve sağlıklı bir birey olur.


Alınan enerji harcanan enerjiden daha çok olursa  fazladan tüketilen besin maddeleri yağa dönüşerek vücutta birikir ve şişmanlığa neden olur. Enerji ihtiyacı şu şekilde sıralanır; kişinin boyu, vücut ağırlığı, yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesi. Bu değerleri ölçümlemek için beden kitle indeksini kullanabilirsiniz. Beden kitle indeksi; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. BKİ’nizi hesaplayarak ideal ağırlığınızı bulabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir