Çay ve Kahvenin Faydaları

Çay ve kahvenin faydaları


Aslında hepimiz çay ve kahveyi severiz. Ancak sağlığınızı kötü etkilediği için endişeleniyorsanız bir kez daha düşünün!  Hollanda da yapılan yeni bir çalışmaya göre; günde 3-6 bardak çay içen bir kişide kalp hastalığı ve felç riski yüzde 45 daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca günde 2-4 bardak kahve içen kişilerde ise bu risk yüzde 20 daha düşük olduğu açıklanmış.

Çayın faydaları;

Bu haber çay tiryakilerini sevindirecektir. Çünkü çay içerisinde sağlıklı özellikleri barındırmaktadır. Bazı kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Eğer abartmadan yeterli ve düzenli bir şekilde çay tüketiyorsanız birçok avantajını da göreceksiniz.

Yumurtalık Kanserine karşı siyah çay!

Uluslararası Jinekolojik Kanser Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre; günde iki veya daha fazla siyah çay içen kadınlarda yumurtalık kanserine yakalanma riski Diğer kadınlara göre yüzde 30 daha az olduğu belirtilmiş.

Kadınlarda Kalp Krizini Önlemeye Yardımcı Siyah Çay!

Yalnızca bayanlarda olmak üzere günde 3 fincan çay kalıp krizini önlemeye yardımcı olduğu açıklanmış. Yaklaşık 4000 kadın üzerinde yapılan bu araştırma sonuçlarına göre siyah çay tüketen kadınlarda arterlerde tehlikeli yağ birikimi ve kolestrol oranının daha az olduğu saptanmıştır. Erkeklerde bu şekilde bir etki bulunamaması onlar için kötü bir haber olabilir. Kadınlarda bu şekilde etki göstermesinin sebebi olarak kadınlık hormonu östrojenin etkili olduğuna inanılıyor.

Kahvenin Faydaları;

Günde 2-3 bardak içilen kahve düşündüğünüzden daha fazla faydalı olabilir.

Demans Hastalığını Önlemeye yardımcı:

Kahvede bulunun antioksidanların tipi beyin fonksiyonlarına yardımcı olarak demans hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiş. Harvard araştırmacıları kahve tüketen kişilerde alzaimer hastalığının gelişme olasılığını tespit etmişler. Kafeinle alzaimer hastalığı arasında bir ilişki olduğunu saptamışlar.

Ağız Kanseri Riskini Azaltır:

Amerikan kanser araştırma derneği araştırmacılarına göre düzenli kahve içen kişilerde ağız ve boğaz kanserine rastlama oranı diğer kişilere oranla yüzde 39 daha düşük olduğu belirtilmiştir.


DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir