Cilt Güzelliğinde Tüyolar

Cilt güzelliğinde tüyolar


Kilolardan sonra da sarkan, yıpranan cildimizi hoş tutmamız gerekmektedir. Vücudumuzun güzel görünümü cildimize borçluyuz ve onun için ne kadar zaman harcıyoruz diye kendimize sorduğumuz da pek güzel cevaplar duyamayız. El kremleri yada benzeri şeylerin dışında sarkan vücudunuzla artık ilgilenmenin vakti geldi.

Cilt güzelliğinde olmazsa olmazların listesini çıkarttık sizler için. Bu öneriler cilt uzmanlarına göre altın kurallar. Eğer cildinizle alakalı sağlık sorunları yaşamıyorsanız bu önerileri değerlendirebilirsiniz.

  • Her şeyden önce cilt temizliğine önem verilmesi gerekiyor. Temizleyici köpük,jel,sabun veya losyonlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Cilde nem sağlamak, olmazsa olmaz gündüz ve gece ayrı olmak üzere her gün nemlendirici kullanmak şart.
  • Gündüz makyaj yapmasanız dahi; gün içinde cilt düzeyinde biriken hava kirliliği,sigara dumanı ve toz gibi dış etkenler yüzünden geceleri yatmadan önce cildinizi temizleyin.Çünkü gözenekleri tıkalı bir cilt geceleri nefes alamaz vekendini yenileyemez.
  • İster açık alan olsun ister kapalı mekanda, cilt bir kez hassaslaştı mı, her zaman tepki gösterir.Hava kirliliği ve gaz atıkları dışında cildi tehdit ederken, iş yeri ve evlerde kullanılan klimalarda alerjik reaksiyonları arttırır. Bunlara ek olarak sigara dumanı ve stres derken cilt nem dengesini kaybedip yaşlanmaya başlıyor.Bunedenlerden dolayı cilt kuruluğundan şikayet ediyorsanız haftada bir gün peeling yapın. Böylece cildin yağ dengesi sağlanır.
  • Özellikle açık ten rengine sahip olan kişiler ve sarışınlar, bahar ve yaz aylarıyla birlikte cilt kızarmalarına maruz kalırlar.En çok yanak, alt burun ve elmacık kemiklerinde görülen lekelerin renk değişiklikleri baharda polenlerin uçmasıile artar. Cildi aşırı sıcak ve soğuk temastan korumakta fayda var. Uzmanlara göre ; hamam,sauna,buhar banyosu ve buz küpleri ile yapılan kürlerden uzakdurmalı.Ayrıca kafeinli ve çok sıcak içeceklerde ağırlaştırıcı faktörlerin başında geliyor.
  • Ne yazık ki , hormonlar bazen rayından çıkıp hiç olmadık yerlerde ergenlik dönemini tekrar yaşamamıza sebep olabiliyor.Baharda artan sivilceler yaz aylarında da canımızı sıkmaya yetiyor. Sivilceler aşırı baharatlı yemek vealkol tüketmek yüzünden de , artabilir. Yağlı ciltler yaz aylarında cildinize özellikle dikkat etmelisiniz. Sivilce bir yağ bezi ünitesi hastalığı olduğu için yağlı ciltlerde, yağlanma olan bölgelerde görülüyor.Bu sevimsiz durumda cilttemizliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için faydalıdır. Sivilcelerinizi yok etmek için son zamanlarda içerisinde kükürtle birlikte zeytinyağı bulunan Nas Med sabunlar geliştirilmiştir.Zeytinyağı, antiseptik özelliğinden dolayı bakterive mantar oluşumunu engelleyebileceği gibi kükürtün irritasyon etkisini dehafifletir.Zeytinyağı ve Kükürt içeren Nas Med sabunlar sadece eczanelerden temin edilebilir. Bu sabunlar dermotolog uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Cilt sağlığı, kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde C vitamini, selenyum, dengeli beslenme, spor ve su çok önemli rol oynar. Ayrıca araştırmacılara göre ek olarak günlük bir litre su alımıyla deride oluşan olumludeğişiklikler, deriye uygulanan bakım ürünlerinin sağladıklarıyla kıyaslanabilir niteliktedir. Derinin fizyolojisi ve sağlığı, özellikle deri kuruluğunun önlenmesi için yeterli su alımına özen gösterilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
  • Uyku cildin yenilenmesi için önemlidir. İyi bir uyku mutlaka gereklidir. Günlük uyku süresi kişiye ve yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte,6 ila 8 saat arası uykubir yetişkin için yeterlidir.Uyku esnasında vücut aktif bir yenilenme sürecine girer.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir