Cinsel hayatınız kilolarınızdan etkileniyor

14
Cinsel hayatınız kilolarınızdan etkileniyor
Cinsel hayatınız kilolarınızdan etkileniyor

Fazla kilo ile insan vücudu birçok hastalığa ev sahipliği yapıyor. Bunların başında kalp hastalıkları, tansiyon, şeker gibi hastalıklar geliyor. Peki fazla kiloların psikolojik olarak etkileri neler? Topluluğa girememek, özgüven problemleri, sosyal etkinliklerden uzak kalmak ve sonrasında depresyon ile fazla kilolar insanları kötü yönde etkiliyor.

Ayrıca aşırı kilolar fizyolojik ve psikolojik sağlık problemlerinin yanında çok ciddi cinsel sağlık problemlerine de yol açabilir. İtalya’da University of Naples bünyesinde yapılan bir çalışma sonucunda vücut kitle endeksi ile cinsel sağlık arasında güçlü bir ters orantı olduğunu ortaya çıkmıştır. Obez bayanların uyarılma, vajinal kayganlaşma, orgazm ve tatmin sorunları bulunmaktadır.özellikle obez bayanların kötü vücut görünümüne dayanan kendine güven sorunu bulunmaktadır. Çünkü cinsellik bahsedilen bu öğelere güçlü bir şekilde bağlıdır.

Aşırı kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için kalori kısıtlaması, dengeli ve yeterli bir beslenme ve daha aktif bir yaşam benimsenmelidir. Daha fazla merdiven çıkılarak ya da daha fazla yürüyüş yapılarak yaşama biraz hareket eklenebilir. Diyet yapılarak da alınan kaloriler azaltılabilir. Ancak kilo kaybının artırılabilmesi için yeşil çaylı form içecekleri her zaman önerilebilmektedir. Yeşil çay içerisinde bulunan maddeler metabolizmayı hızlandırarak ve tokluk oluşturarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır.Bu süreç içerisinde cinsel sağlığımız için de yapabileceklerimiz bulunmaktadır. Özellikle lubrikasyon (kayganlaşma) problemlerine karşı su bazlı; yağ, parfüm ve koruyucu içermeyen kayganlaştırıcı jeller kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here