Çocuklarda sağlıklı beslenmeÇocuklarda sağlıklı beslenme
30 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 1.297 kez okundu.

Günümüzde birçok hastalığın ana nedenlerden biri sağlıksız beslenmektir. Doğru beslenme bebeklerin doğumundan itibaren büyük önem taşıyor. Çocuklarda sağlıklı beslenme okul hayatından sosyal yaşama kadar pek fazla alanda etkili oluyor.

Doğru ve sağlıklı beslenme çocukların büyüme ve gelişme üzerindeki etkileri tartışılmazdır.Özellikle zihinsel ve bedensel büyümelerin en hızlı olduğu ilk yıllardan itibaren bunun doğru bir şekilde yapılması hem sağlıkları hem zihinsel performansları açısından önemlidir. Doğru beslenme alışkanlığının çocuklar üzerinde alışkanlık haline gelmesi çok önemlidir. Israrcı beslenme şekli çocuklarda ağzını kitleme, ağzında tutma gibi ters tepkilere yol açabilir. Bu yüzden çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı 4-6 aylıkken ek gıda alımından itibaren başlayan iletişim çok önemlidir.

Ağız kitleme gibi tepkiler veriyorsa ısrar etmemek gerekir. Çünkü bu şekilde çocuk bunu oyun gibi algılayıp her beslenme saatinde aynı durumu sergileyebilir ve bu şekilde çocuğun yıllar boyu kötü beslenmesine yol açacaktır.

 

Fast food ağız tadı edinen çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinin kötü etkilenmesinin yanı sıra büyüme üzerine ciddi problemler oluşur. Günlük beslenme için protein alımı çok önemlidir. Proteinler et balık tavuk gibi hayvansal gıdaların yanı sıra mercimek nohut kuru fasulye gibi besinleri tüketmeleri çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git