Cuma Eğlenceleri Kilo Aldırıyor

Cuma eğlenceleri kilo aldırıyor


Haftanın verdiği yorgunluk ve stresi üzerinden atmak isteyenler cuma akşamı eğlence mekanlarına akın ediyor. Bu durumda akşam yemekleri iptal ediliyor yada abartılarak yapılıyor. Sonrasında eğlence mekanlarında bol alkol ve kuru yemiş ile fazla kilolara davet çıkartılıyor.

Hafta sonu eğlencelerine dikkat edin, terk edilen beslenme saatleri ve sonrasında alınan alkol kiloların davetçisi. 1 akşamda 5 kilo alabileceğinizi biliyormusunuz ? Peki bu 5 kiloyu kaç ayda vereceksiniz ? Bunlar hep can sıkan sorular bu yüzden hafta sonu eğlencelerine dikkat.

Sağlıklı beslenme kurallarında kesinlikle 3 öğün ana yemek şarttır. Abartılmadan yapılan öğünler kesinlikle sağlıklı beslenmenin altın kuralıdır. Ancak bir çoğumuz iş stresinden uzaklaşmak için haftanın son iş gününde eğlence mekanlarına akın ederek hem kuralları bozuyoruz hemde metabolizmanın hiç alışkın olmadığı bir beslenme şekline giriyoruz.

Herkese tarafından bilinir ki akşam sekizden sonra yenilen her ağır gıda kilo aldırır. Sizin eğlence esnasında atıştırma olarak adlandırılan kuru yemişler ve çerezler gece sonuna doğru gün boyunca alınması gereken kalori miktarını kat kat geçmektedir. Bunu üzerine birde alkol eklendiğinde kaloriyi bırakın sağlığınızdan olmamak elde değildir. Anlık sağlık problemleri hemen kendini zaten gösterir. Geç saatlerde alının aşırı alkol ve gıdalar baş dönmesi ile beraberinde kusma ve aşırı mide bulantısı yapar. Sizler için cuma akşamı çıkılan bir eğlencede bazı şeylerin kalori değerlerini araştırdık.

Bira 330 ml: 148 kalori
Likör 20 ml: 90 kalori
Kırmızı şarap 120 ml: 105 kalori
Yer fıstığı (133 gr): 580 kalori

Sadece bunlar bir gecede tüketilse  ortalama 1000 kalori ediyor. Eğlenmeye gidip cuma akşamı eğlencesini 1 bardak bira ile sonlandıran çok az kişi vardır aramızda. İşte sadece bir gecede 2 hatta 3  günlük ortalama kalori ihtiyacınızı alıyorsunuz. Vücut bir kısmını neredeyse 7 günde anca atabiliyor. Katı gıdalar ise alkol ile birleştiğinde hemen yağ olarak vücuda yerleşiyor. Peş peşe içilen alkol sindirim sistemini altüst ediyor ve o gece midenize giren tüm gıdalar 24 saat yerinde sabit kalıyor. Bu alınan zararlı besinlerin vücuttan atılmadığını gören sindirim sistemi hemen hemen tüm bu gıdaları faydalı besinler sanarak vücuda depolamaya başlıyor. İşte olan bundan sonra oluyor ve akşam yedikleriniz göbek, kalça ve baldırlarınızda yani midenize en yakın yerlerde depolanmaya hazır olarak bekliyor.

Yediklerinizin kalorisini merak ediyorsanız kalori hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kalori Hesaplama Tablosu

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir