Kilo yönetimi için tavsiyeler

Çürük diş kilo aldırıyor!


Kilo alma konusunda bizi tehdit eden unsurlara bir yenisi daha  eklendi; çürük diş. Evet yanlış okumadınız, çürüyen dişler kilo almaya neden oluyor. (AÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özgöz, çürüklerin yol açacağı diş kaybının gıdaların çiğnenmeden yutulmasıyla mideyi yoracağını ve obeziteye neden olacağını söyledi.

Bir çoğumuza çiğnemeden yutmanın kilo aldırıyor olması  inandırıcı gelmiyor olabilir ancak kilo almada en büyük etkenlerden biri de çiğnemeden yutmaktır. Tüketilen besinlerin vitamin değerlerini almadan katı halde yutulan besinler ya depolanıp sonra yakılmak için tutuluyor yada işe yaramadan vücuttan atılıyor. Ayrıca çiğnemeden yutulan lokmalar yüzünden doyduğumuzu anlamıyoruz ve yeme limitimiz artıyor.

Ağız ve diş sağlığını düşünen bireylerin şikayetleri olmasa bile mutlaka 6 ayda bir diş hekimine gitmesini öneren Yrd. Doç. Dr. Özgöz, “Diş çürüklerinin önemli bir sebebi fırça kullanmamak. Öncelikle gıdaların ağızda öğütülmesigerekir. Sindirim ağızda başlar. Çürüklerin yol açacağı diş kaybı gıdaların çiğnenmeden yutulmasıyla mideyi yoracak ve obeziteye neden olacaktır” diye konuştu.

Diş üzerine yapışabilen yumuşak veya şeker içeren gıdaların tüketilmesinden sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini kaydeden Özgöz,”O an için fırçalanmıyorsa bile suyla yapılacak gargara, fırçalama kadar etkili olmasa bile geçici bir tedbir” dedi.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir