Dengeli beslenme listesi

Dengeli beslenme listesi


Dengeli beslenme listesi denildiğinde hemen aklınıza hazırlanmış uzun bir liste gelmesin. Dengeli beslenme de listelenecek maddeler bellidir. Özellikle beslenme alışkanlıkları bu listenin ilk sırasında yer alır. Dengeli beslenme listesine birlikte göz atalım şimdi.

Dengeli beslenme listesinde öğünlerde çok önemlidir. Sabah kahvaltısı günün anahtar öğünüdür. Sabah kahvaltısını düzgün yapmak tüm gününüzü etkiler. Öğlen yemeği protein alınmasına dikkat edilmesi gereken önemli bir saattir. Bu aralıkta kesinlikle lif ve protein değeri yüksek besinler tüketmelisiniz. Öğle ve akşam arasında sizi tok tutacak yani tıkayacak besinler, meyve, sebze yani salatalık gibi besinler tüketmelisiniz. Akşam yemeği ise en geç sekizde yenmeli ve unlu besin tüketimi neredeyse sıfıra indirilmelidir.

Süt ve sütten yapılan yiyecekleri az ama sık sık tüketin. Et, tavuk, balık, sakatat, yumurta, kuru nohut, fasulye ve mercimek gibi besinler hep listenizde olsun. Taze sebze ve meyveleri akşam saatlerinden önce günün her saatine yaydırarak tüketmeye çalışın. Tahıllar ve tahıllı yiyecekler sizin yanı başınızda olsun.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir