Dengeli beslenmenin spor açısından önemi

Dengeli beslenmenin spor açısından önemi


Spor açısından dengeli beslenme çok önemlidir. Avuç içi kadar bir yiyecek midenize minimum 3 saatlik bir işleme tabı tutulur. Eğer mideniz doluysa ve bu şekilde spor yapacak olursanız vücudunuzdaki büyük bir çoğunluk kan rezervini midenize hucum etmesini sağlayacaktır.

İçerisi doluyken dışarıdan bir şey yapmak pek fazla mümkün değildir. Vücut enerjisinin %80 ni sindirime harcanıyor.  Eğer spora başlamadan önce midenizdeki sindirim hala devam ediyorsa vücut kaslarınıza gerekli enerjiyi göndermeyecektir. Bayılmaların ve kusmaların asıl sebebi aslında budur.
Spor açısından beslenmede dikkat edilmesi gerekenlerden birisi enerji kaynaklarının iyi alınması gerektiğidir. Spor yaparken su kaybı kesinlikle karşılanmalıdır. Spor yapmadan önce yemek yenmesine çok fazla gerek yoktur. Spora başlanmadan 30 dakika önce su ve meyve tüketilmelidir. Kuru incir, kayısı badem gibi kuruyemişlerin tüketimi de enerji takviyesi açısından çok önemlidir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir