Dengeli beslenmenin spor üzerindeki etkisi

Dengeli beslenmenin spor üzerindeki etkisi


Dengeli beslenme hayatın her alanında etkisini büyük ölçüde gösterir. Yediden yetmişe her yaşta bireyin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle spor yapan kişiler doğru ve düzenli beslenme kurallarına uymak zorundadır.

Spor yapınca vücut kas ve su yerine yağ fazlalığını atarak kilo vermemizi sağlar. Bu nedenle spor yaparken beslenmemize dikkat etmek daha da önemlidir. Uzmanlar 1 günde almamız gereken besin değerlerinin 3 ana, 3 ara öğüne bölünmesi gerektiğini belirtiyor. Spor yaparken ana öğünde tahıl ürünleri, kek ve kurabiye, ekmek, pilav, makarna, meyve, haşlanmış patates gibi karbonhidrat yönünden zengin besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Diyet uzmanları egzersiz yapanlar için ise demir, kalsiyum ve C vitamini almanın çok önemli olduğunu bildirdiler. Bazı egzersizlerin, doğal ishal yapmasından dolayı, uzmanlar bu egzersizleri uygulayan kişilerin yağ tüketimine önemle dikkat etmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Kısaca dengeli beslenmenin spor üzerindeki etkisi sporcuda yüksek performans ve hızlı gelişme olarak gözle görülür bir etki sağlıyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

One Comment

  1. Avatar
    09 Aralık 2012

    çok hoşuma gitti sağolun :)

    Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir