Denizden gelen sağlıkDenizden gelen sağlık
29 Kasım 2010 tarihinde eklendi, 1.271 kez okundu.

Denizden babam çıksa yerim derler, aslında bu deyimin amacı ve anlamı babamızı yemek değil. Asıl anlamı denizin mineral ve vitaminlerle dolu canlıları. Doğa bize harika bir besin kaynağı sunuyor, bunun adı deniz. Vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri içinde barındıran deniz, günümüz şartlarının getirdiği kolaylıklarla bizlere sağlık sunuyor.

YOSUNLAR, içerdikleri yüksek kalitede protein oranıyla da soya fasülyesiyle yarışacak düzeyde. Aynı zamanda çok kuvvetli antioksidan özelliğe sahipler ve bugün kuvvetli antioksidanlar, birçok kronik dejeneratif hastalığın tedavisinde destek ürün olarak kullanılmakta.
Tüm bu başdöndürücü özellikleri, bu mucizevi deniz nimetini NASA 7 astronotları için tablet besin olma yönünde de aday yapmış. E vitamini için de çok zengin bir kaynak yosun, bu vitamin yağda eriyen bir vitamin olduğu için çoğunlukla sıkı zayıflama dietleri sırasında eksikliği görülebiliyor.
Zayıflama programlarında da benim destek olarak önerdiğim 1 besin takviyesi, ayrıca selülit probleminde lokal olarak uygulanması oldukça başarılı sonuçlar veriyor. En yaygın tüketilen deniz ürünü olan balığı hiç yabana atmamak gerekir. Tüm balık çeşitleri ve hemen hemen tüm deniz ürünleri önemli fosfor kaynakları.
Fosfor, hücre çalışması ve enerji üretimi için vazgeçilmez bir element. Saç, cilt ve tırnakların yapısına girdiği için sağlık ve güzellik için vazgeçilmez bir element ve önemli bir yapıtaşı olan kükürt için de en önemli kaynak balık.
VÜCUDUN YAPI TAŞI
İyot, tüm vücut metabolizbasmın orkestra şefi olan tiroid bezinin çalışması için gerekli olan bir mineral. En önemli kaynağı yine deniz ve onun vazgeçilmez parçası olan balık. Kemik ve diş yapılanması için elzem mineral florun da kaynağı deniz.■ SOMON ve hamsi balığı ise son yıllarda gündemden düşmeyen ‘gözde yağ asidi’ omega 3’ün en zengin kaynakları. Balık ne kadar yağlı olursa içerdiği omega o kadar çoktur ve faydalıdır.

Dr.Elif Güveloğlu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git