Dilara Koçak'tan Beslenme Önerisi

Dilara Koçak’tan beslenme önerisi


Mevsim değişiklikleri hepimizi etkiliyor. Bu değişiklik beslenme konusunda bir çoğumuzu fazla kilo almaya doğru götürüyor. Bu yüzden mevsim değişikliklerinde beslenme çok önemli. Sonbahar yorgunlarına beslenme konusunda Dilara Koçak bazı önerilerde bulunuyor.

Bu konuda kesinlikle dikkat edilmesi gereken kuralla var.  Sonbahar yorgunluğuna karşı alınabilecek önlemleri Uzm. Dyt. Dilara Koçak Formsante dergisine anlattı.

Dilara Koçak’tan sonbahar yorgunlarına beslenme önerileri

■ BOLCA BAKLAGİL TÜKETİN: Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmede beş ana besin grubu olan etlere, süt gıdalara, tahıl ürünlerine, sebze ve meyvelere yer verin. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller iyi birer lif ve bitkisel protein kaynağıdır.
■ VİTAMİNLERLE GÜÇLENİN: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınması ile çinko magnezyum ve antioksidanlar önemlidir. Kış aylarında turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, yeşil biber, karnabahar, maydanoz, roka, tere gibi besinleri tüketerek bu vitaminleri sağlayabiliriz. Balık, kırmızı et ve badem, ceviz, fındık da günlük beslenmede bu açıdan destekleyicidir.

■ BAL YİYİN: Vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek çok yaşamsal maddeyi içeren bala diyetinizde daha fazla yer verin.Uzm. Dyt. Dilara Koçak – Formsante Dergisi

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.