Diyet yaparken beslenmenize dikkatDiyet yaparken beslenmenize dikkat
29 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 1.343 kez okundu.

Diyet ve beslenme arasındaki bağı bilmenizde fayda var. Sitemizin diyetisyeni Işın SAYIN bu konu hakkında fatdalı bir yazısı ile sizlere güzel öneriler ve bilgiler sunuyor. Sizde beslenme sorunları yaşıyor ve diyet yapmakta zorlanıyorsanız bu haber bir göz atın.

Diyet, bir gün içinde yiyip içtiğimiz yiyeceklerin bütünüdür.

Beslenme; sağlığımızı koruyabilme, hastalıkların tedavisi ve önlenmesi amacıyla, bedenimizin günlük ihtiyacı olan vitamin, mineral, enerji protein vb besin ögelerini her gün düzenli olarak tüketiyor olmaktır.

Rastgele yiyip içme ise; kendi kendimize iç organlarımızı, sağlığımızı çok düşünmeden, acıktıkça yemek, canımızın istediğini yiyip içmek, her istediğimizi önümüze konulan kadar miktar mevhumu olmadan yemektir. Bu durum uzun sürerse, iç organlarımızın hatalı beslenmeye tahammülü kalmayıp, hastalıklara karşı koyamaz hale gelmesi ile sonuçlanabilir.

“Toplumda çocuklar zayıflama diyeti yapmamalı, yoksa büyümez, emziren anneler diyetisyene gidemez, yoksa sütü kesilir.” gibi önyargılar ve bilinçsiz yaklaşımların nelere mal olabileceği de; ayrı bir upuzun listeyi oluşturur. Oysa beslenme ve diyet uzmanları, üniversitelerin “Beslenme ve Diyetetik” bölümlerinde mezun olur ve her yaş grubunda toplum bireyinin, mevcut sağlık durumu, büyüme gelişme, emzirme, gebelik durumunu ve hatta hastalıklarını göz önünde bulundurarak, beslenme programları düzenler. Herşeyden önemlisi, besinlerin vücudumuza, sağlığımıza, hastalıklarımıza etkilerini bilir, öğretir ve doğrusunun uygulanmasında klavuzluk eder.

Çocuğunuzda obezite sorunu varsa, obezitenin diyetle tedavisi kadar, büyüme gelişmenin beslenmeyle ilişkisi üzerine de eğitim alan beslenme programı yazmaya Sağlık Bakalnlığınca yetkinliği olan bir meslek grubudur. “Diyetisyene gitmeyin” demek, çocuğun gelişiminde beslenmesini rastgele durumlara bırakmak demektir. Çocuk, yaşlı yetişkin beslenmesi ve anne sütünün içeriği, miktarı ile ilgili en doğru beslenme bilgisi ve eğitimine sahip sağlık meslek mensubudur. Çocuğunuzun obezite sorunu varsa, siz siz olun, yine de kendi haline bırakmayın. ancak şu var ki; çocuğunuz 13 yaşın altındaysa, beslenme ve diyet uzmanını da, sizi de, öğretmenini de bu konuda fazla dinlemeyebilir. Olayın farkına varması, bilinçli olması için, 13 yaşın üzerinde olmasını tercih ediyoruz. Biz beslenme ve diyet uzmanlarının Sağlık Bakanlığı’ nca onaylı “Beslenme ve Diyetetik” diplomaları ve eğitmleri çocuklarınız ve aileniz için yeterli ve güvenilirdir. Söylentilerle değil, ehil kişilerle çocuğunuzu yönlendirmeniz sağlık açısından çok işinize gelecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git