Zayıflamak İçin

Diyet yaparken dikkat edin!


Zayıflamak için herşeyi göze aldığımız bazı dönemler olur. İşte bu tarz dönemlerde hemen diyete sarılırız ve ne olursa olsun zayıflamak için elimizden geleni yaparız. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konular olduğunu unutmayın sakın, aksi takdirde kilolarınızdan kurtulmak istersen sağlığınızı kaybedersiniz.

Yaz mevsimi yaklaşıyor ve kilo vermek için her yolu deneyenlerle dolmuştur çevreniz. Bilinçsiz beslenme programları, uygunsuz diyetler ve benzeri zayıflama yöntemleri çok yükselişte şuan. Diyet yapmayın demiyoruz ama diyet yaparken dikkat etmeniz gerekenleri de unutmayın.

Beslenme programınız sizin yaşam standartlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre planlandığından, önerilen besinlerin eksik veya fazla tüketilmesi başarınızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden besinleri özenle tüketin.

Aylık sağlıklı kilo kaybı ortalama kilonuzun % 5’idir. Hızlı kilo vermek kas ve su kaybına neden olarak bazı hastalıklara yol açabilir.

Günde 3 ana, 3 ara öğün olması metabolizmanızı hızlandırır. Öğün aralarında 2-4 saat olmasına ve en son öğünün yatmadan 2 saat önce olmasına özen gösterin.

1 kg sebze yemeğini ½ çay bardağı veya 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile pişirin. Bir şişenin 2/3’sine zeytinyağı, 1/3 ine ayçiçeği yağı veya mısırözü yağı ilave edin ve yemekleri hazırlarken, bu yağ karışımını veya kanola yağını tercih edin.

Yetişkin insan vücudunun % 55-60’ı su olmalıdır. Bunu sağlamak ve posanın vücutta kullanılabilmesi için günde 2-2,5 litre su tüketin. Reflü veya sindirim sitemi rahatsızlığı yoksa, öğün öncesinde veya sırasında su içmek, iştahı frenleyecektir.

Yemekleri yavaş tüketip, bol çiğneyin. Besinlerin kan şekerine karışıp, tokluk sinyali için 20 dakika geçmesi gerekir. Hızlı yendiğinde bu süre geçmediği için, daha fazla yemek yenmesine yol açar.

Kişilerin sıklıkla başvurdukları zayıflama ilaçları, bitkisel gıda takviyeleri gibi ürünler, sadece ve sadece doktor kontrolünde, metabolizması çok yavaş çalışan kişiler tarafından kullanılabilir. Ama kendi kendilerine bu tip ürünleri kullanmaları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür ürünlerin bazıları bağırsak çalıştırıcı, basıları ise diüretik etkiye sahiptir. Hiçbirin yağ parçalama etkisi yoktur. Ayrıca unutulmaması gereken; hiçbir bitkinin de zayıflatıcı etkisi olmadığıdır. Acı ise zayıflatmaz sadece metabolizmayı hızlandırır ve fazla terlemeye yol açar.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir