Diyetlerin vazgeçilmezi: Yeşil çay

Diyetlerin vazgeçilmezi: Yeşil çay


Sitemiz diyetisyenlerinden Ayşe Nur Yılmaz, her diyet listesinin olmazsa olmazı yeşil çayın sağlığa faydalarından bahsediyor.

Diyet programlarının önemli bileşenlerinden yeşil çay, sağlığı geliştirici bir çok etkiye sahip:

Kilo vermeye yardımcıdır: Antioksidanlarca zengin olan yeşil çay özellikle içerdiği epigallokateşingallat ile hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Bu etki yağ oksidasyonunu azaltarak metabolizma hızını arttırır. Daha hızlı çalışan bir metabolizma da kilo kaybetmeyi sağlar.

Kolesterolü düşürür:Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Yeşil çay kateşinlerinin bağırsakta kolesterol emilimini azaltarak kan kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kan kolesterolünü düşürmek için tek başına yeşil çay içmenin yeterli olmadığını hayvansal yağ tüketimine de dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur: Yeşil çay antioksidan mekanizmalarla insülin salınımını azaltır. İnsülin direncini kontrol altına almada yardımcı olur.

Alerjik reaksiyonları azaltır. Biyolojik aktif epigallokateşingallat histamin ve IgE salınımını azaltmaya yardımcı olur. Bu ikilinin azalması da alerjik cevabın hafiflemesi anlamına gelmektedir.

Astım semptomlarını azaltır. Yeşil çay içerdiği teofilin ile düz kasları gevşetir, daha rahat soluk alıp vermenizi sağlar.

Diüretiktir. Teofilinin etkisiyle diüretik etki gösterir, su tutulumunu engeller, ödem problemi olan kişilerde kilo kaybetmeye yardımcı olur.

Kemik sağlığını geliştirir. Yüksek oranda florid içeren yeşil çay kemik kırılganlığını azaltır, güçlü kemikler için yardımcı olur.

Stresi azaltır. Siyah çaydan tanıdığımız tenin maddesi yeşil çayda da bulunur. Bu bileşen stresi azaltmada, kaygı durumunun düzeltilmesinde olumlu etkilere sahiptir.

İmmün sisteme destek olur: Bahsettiğimiz gibi polifenoller ve antioksidan bileşenlerle vücudun serbest radikallere karşı savunmasına yardım eder. Soğuk algınlığı yaşıyorsanız C vitamini eklenmiş yeşil çay iyileşme sürecini kolaylaştırır.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir