Diyette en masum 'ekmek'

Diyette en masum ‘ekmek’


Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, diyette ekmek yeme tartışmalarına son noktayı koyuyor. Neden ekmek yenmesi gerektiğini ayrıntıları ile açıklayan diyetisyenimiz, diyette en masum şeyin ekmek olduğunu söylüyor.

Diyet denince ilk akla gelen ekmek yememektir. Kilolarımız için ilk kabahati ekmekte buluruz ve diyete girince ilk ekmeği hayatımızdan çıkarırız. Çoğunlukla da karşılaştığımız sonuç ‘Ekmeği hayatımdan çıkardım kilo verdim.’ olur. Ancak kişilerin önemsediği terazide gördüğü rakamdır. Bu kilo kaybının kas mı yağ mı su mu olduğu önemsiz kalır. Ancak bilinen en büyük gerçek ekmek yemeyenin kas ve su ağırlığından kaybedeceğidir. Yani bu kayıp yanıltıcı bir kayıp olacaktır.

Ekmek yemeyen kas dokusundan yer!

Vücudumuzda enerji kaynağı kullanılan üç temel besin öğesi karbonhidrat, protein ve yağlardır. Ekmekse temel karbonhidrat kaynağıdır. Beyinin enerji kaynağı ise karbonhidratlardır. Diyetlerde yeterli karbonhidrat alımı olmadığında ise vücudumuzdaki kas dokusu kullanılıp kas dokumuzu yemiş oluruz.

Gitsin ekmek gelsin hastalıklar

Genellikle ekmeksiz diyetlerde protein ve yağ miktarı çok fazla arttırılır. Çünkü kişiler ekmek yemeden doygunluk sağlayamadıklarından protein ve yağa yönelirler. Sonuçta alınan yüksek protein ve yağ kişilerde ileriye dönük olarak kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, iskelet-kas problemleri, kabızlık gibi birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Hangi ekmek tüketilmeli?

 Bilindiği gibi şu an tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, kepekli ekmek, mısır ekmeği, çok tahıllı ekmek, beyaz ekmek gibi birçok ekmek çeşidi var. Peki, bunlardan hangisi tercih etmeliyiz? Tercihimizi daha çok tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, kepekli ekmekten yana kullanmalıyız. Özellikle kabızlık, diyabet, kalp-damar rahatsızlıkları ve tansiyon gibi çeşitli kronik rahatsızlığı olanlarda posa ihtiyacı daha fazladır ve glisemik indeksi düşük ekmek grubu tercih edilmelidir. Ancak demir eksikliği olan bireylerde kepekli ekmek demir emilimini olumsuz etkilediğinden tercih edilmemelidir.

Mısır ekmeği ise daha çok buğday, çavdar ve yulafta bulunan glutene karşı alerjisi bulunan çölyak hastaları tarafından tercih edilebilir. Ya da bu kişiler glüten içermeyen undan yapılmış ekmekleri tüketmelidirler.

 Neden ekmek yiyelim?

  • Ekmek tok tutar, iştah kontrolünü sağlar.
  • Kan şekerinizi düzenler, kan şekeri yavaş yükselip yavaş düşer.
  • Maya ve lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına katkıda bulunur ve bağırsak kanseri başta olmak üzere birçok hastalık önlenir.
  • Mide sağlığınız için koruyucu bir besindir.
  • Bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol içermez. Kandaki kolesterol düzeyinin kontrolüne yardımcı olur.
  • Tam tahıllı ekmekler B12 hariç tüm B grubu vitaminlerinin temel kaynağıdır.
  • Tam tahıllı ekmekteki lif sayesinde diğer gıdalarla aldığımız kanserojen ve toksik maddeler vücudumuzdan hızla atılır.
  • İçerdiği yüksek lif oranı ile tokluk hissi sağlar, kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz. Böylelikle şişmanlığın önüne geçilir.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir