Doğal yağlar ile cilt bakımıDoğal yağlar ile cilt bakımı
11 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 1.707 kez okundu.

Kuru ciltler için en önemli yağlardan biri kuşburnu çekirdeği yağıdır. Kuşburnu çekirdeği yağı kuru cildin esnekliğini geri getirerek ciltte oluşan pullanma dökülmeleri giderir. Cilde canlı bir görünüm sağlar. Ayrıca kuru ciltler için avokado yağıdır.

Hamilelik esnasında çatlaklar ve cilt deformasyonları oluşur. Bunun önüne geçebilmek için hamilelik sonrası değil hamilelik sırasında doğal yaplarlar masaj yapabilirsiniz. Zeytinyağı, fındık yağı, susam yağı kullanarak masaj tekniğiyle cilde uygulayınız. Göğüs, karın ve bel kısmında oluşan çatlaklar için E vitamini bakımından yoğun yağlar tercih edilmelidir.

 

Yağlı ciltler sürekli ciltlerini temiz tutmalıdırlar. Jojoba yağı yağlı ciltler için önerilir. Bu yağ cildin kendi salgıladığı yağ gibi emilir ve fazla yağ salgısı bir nebze önlenebilir.

 

Doğal yağlar cilt problemleri arasında egzema, mantar tedavilerinde önemli rol oynarlar. Bu uygulamalar masaj yoluyla temiz cilt üzerine yapılmaktadır. Egzema problemi için hazırlanabilecek yağ kürü A ve E vitamini yönünden zengin olması önerilir. Örneğin A vitamini yönünden zengin olan havuç yağı veya çuha çiçeği yağı kullanılabilir.

 

Selülitleri önlemek için özelikle her banyoda cilde kese yapabilirsiniz. Bu sebeple kan dolaşımı hızlanacaktır. Ayrıca soğuk su şoklarıda yapabilirsiniz. Selülit geciktirici yağlar olarak uçucu yağlar tercih edilir. Örneğin fındık yağı içerisine ardıç tohumu yağı, ıtır çiçeği yağı ve limon yağını karıştırarak cildinize masaj şeklinde uygulayabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git