Dogru-Beslenip-Saglikli-Yasayin

Doğru beslenip sağlıklı yaşayın


Ne yediğiniz kadar, nasıl yediğiniz de önemli. Unutmayın, porsiyon küçültmenin ve aldığınız kalori miktarını düşürmenin pratik yolları var. Sabah kahvaltısında mısır gevreği yemeniz yanlış değil. Ama koca bir kâse mısır gevreği yerseniz, ihtiyacınız olandan çok daha fazla kalori almış olursunuz.

Az miktarda yediğinizde doyduğunuzu hissetmiyorsanız, mısır gevreğini kepekle karıştırarak tüketin. Yaklaşık 25 kaloriyi vücudunuza girmeden geri çevirmiş olacaksınız.

  • Yer elması ve patatesin işbirliği
Patatesten vazgeçemiyor musunuz? Patates yemeği yaparken içerisine yer elması ekleyin. Bj porsiyonda yaklaşık 62 kalori kâr edeceksiniz.
  • 10 dakika bekleyin
Tabağınızdakiler bitti ama hâlâ kendinizi aç hissediyorsunuz. Durun! Sadece 10 dakikaya ihtiyacınız var. Midenizden gelen sinyalleri beyni algılaması gerekiyor.
  • Meyve suyunu suyla karıştırın!
Sağlığınız için bol bol taze sıkılmış meyve suyu için. Ama meyve sularının şeker içerdiğini de unutmayın. Onları yarı yarıya suyla karıştırdığınızda lezzetleri çok değişmez.
  • Kişiye özel servis
Davetlerde, sofranın ortasına büyük servis kaplarında bazı yiyecekler yerleştirilir. Doğru olan kişiye özel servislerdir. Kendi tabağınızın dışında kalanları yiyemeyeceğiniz için fazladan kalori almamış olursunuz.
  • Küçük porsiyon, büyük kazanç!
Moda olduğunu biliyoruz ama büyük servis tabakları kullanmak çok tehlikeli. Yemekleri küçük tabaklarda servis ederseniz, dolu dolu bir tabak yemek yemenin keyfine varırsınız. Kısacas gözünüz doyar.
  • Meyveyle bitirin
Final çok önemli. Yemeğin bittiğini anlamanız v şart. Masada oturmaya devam etmek durumundaysanız, birkaç parça meyve yiyin. Bunun son aşama olduğunu mideniz ve beyniniajB daha rahat kabullenir.

DİĞER HABERLER

Işın Sayın

Işın Sayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir