Dondurma yerine tercihiniz 'frozen yoğurt' olsun

Dondurma yerine tercihiniz ‘frozen yoğurt’ olsun


Sitemiz diyetisyenlerinden Şebnem Kandıralı, dondurmaya göre yağ oranı daha düşük olan frozen yoğurtları tavsiye ediyor.Fakat tüketirken sağlığınız ve ideal kilonuz için bazı noktalara dikkat!

İçinde ne var ?

Süt ve süt ürünleri frozenların ana maddeleridir. Dondurulmuş yoğurt şirketlerinin kendi tarifleri vardır ancak yaygın olarak içinde yoğurt kültürleri, tatlandırıcı, mısır şurubu, süt katıları, jelatin, tatlandırıcı ve renklendiriciler olabilmektedir. Şeker bir dondurulmuş yoğurdun % 15-17’sini oluşturur. Çoğu dondurmaya göre yağ oranı düşüktür çünkü krema yerine sütten yapılır. Kalsiyum ve protein içeriğinden ötürü tüketilebilir. Bazı markalar ve tatlar diğerlerinden daha sağlıklı olabilir bunlar üretici şirketin tarifine ve malzemelerin kalitesi ile miktarına bağlıdır. Bunlar bir frozenın tatlılık/mayhoşluk, yağ içeriği, kıvam ve lezzetini etkilemektedir. Tabiki bir frozenın sağlık derecesini sizin üzerine ekstra ekleyeceğiniz malzemeler de etkilemektedir.

Bazı frozen bilgileri :

½ bardak Pinkberry 116 kaloridir, 0 gram yağ , 20 g şeker içerir. Ben&Jerry’nin vanilyalı frozen yoğurdu 130 kaloridir, 1,5 gram yağ, 16 g şeker içerir. Yumuşak olan frozenlar çırpılmış hava kabarcıkları içerdiklerinden daha hafif ve düşük kalorilidir. Tercihinizi küçük bir kaptan yana kullanın. Yoğurdu önce koyup üzerini doldurmayın tam tersi yoğurdu malzeme seçimi yaptıktan sonra üstüne ekleyin. Düşük kalorili hacimi çok olan besinlerin altta olması kalori alımını azaltacaktır. Taze berrieler veya ananasla başlayıp, crunch veya gevrek ekleyip, üzerine yoğurt koyup en üstü de 1 çay kaşığı kadar şekerli bir tercih alınabilir. Tatları çok fazla karıştırmamaya çalışın. Tat tomurcukları çeşitli karışık tatlardan ziyade tek bir tad ve lezzete daha fazla memnuniyet göstermektedir. Kalori açısından dondurma yerine frozen iyi bir tercih olabilir ancak üzerine ekstra eklenen malzemelerde aşırıya kaçmamakta fayda var. Frozen yoğurt kalorileri genellikler 150-210 kalori arasında değişmektedir.

Bazı ilave edilen malzemelerin kalorileri:

Meyveler: Çilek: 9 kalori, Yaban mersini: 16 kalori, Böğürtlen: 12 kalori, Ahududu: 15 kalori, Ananas: 17 kalori, Mango: 17 kalori, Rendelenmiş şekerli hindistan cevizi: 131 kalori

Kuruyemişler: Rendelenmiş badem: 170 kalori, Kıyılmış fıstık: 166 kalori, Kıyılmış ceviz: 184 kalori

Tahıllar: Tarçınlı Crunch: 123 kalori, Granola: 138 kalori

Cookieler /Çubuk kraker/Şekerlemeler: Oreo : 112 kalori, Çikolatalı çubuk kraker: 130 kalori, Sütlü çikolata M&M’s: 146 kalori (1/4 su bardağı 210 kalori), Jelibonlar: 90 kalori (14 adedi 120 kalori), Nestle crunch bar: 37 kalori , Çikolatalı süsler: 25 kalori , Renkli süsler : 30 kalori

 

DİĞER HABERLER

Şebnem Kandıralı

Şebnem Kandıralı

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir