En Ucuz Protein

En ucuz protein


Uzmanlar protein eksikliği konusunda uyardıkları hastalarından genellikler maddi sıkıntılardan dolayı beslenme eksikliği yaşıyorum gibi cevaplar alırlar. Bu cevap tamamen sorudan kurtulmak amaçlıdır çünkü en ucuz ve en güçlü protein kaynaklarından biri olan yumurta sadece 25 kuruşa satın alınabilen ve her yerde bulunan en değerli protein kaynağıdır.

Tanesi 25 kuruştan satılan yumurtanın kilogramı (ortalama 15 tane yumurta bir kilogram ediyor) 3,75 liradan satılırken, yaz mevsiminde çeşidine göre 4 liradan başlayan fiyatlarla satılan balık ise 60 liraya kadar alıcı buluyor. Çiftlik ve olta balıkları yaz aylarında balık tezgahlarında yerini alırken, bu mevsimde balığın kilogram fiyatı 7 lira ile 60 lira arasında değişiyor. Balık tezgahlarında ithal uskumrunun kilogramı 3-4 liradan, kültür levreği 8-20 liradan, somon 5,5-10 liradan, alabalık 7,5 liradan, çipura 7-20 liradan, kofana 25-35 liradan, barbun ve girida ise 50-60 liradan alıcı buluyor.

Kırmızı ete oranla daha az yağlı olan ve bazı özel yağ asitleri içeren balık etinin, özellikle şeker, kalp hastalığı olanların ve felç riski bulunan insanlara hayvansal protein olarak tercih edilmesi tavsiye ediliyor.
Protein değeri yüksek olan bir diğer ürün tavuk etinin kilogramı ise ortalama 4,50 ile 7,5 liradan satılıyor. Tavuk ciğerinin kilogramı 2 liradan, gövde tavuğun kilogramı 4,95 liradan satılırken, tavuk filetonun kilogram fiyatı 7,5 liraya kadar çıkıyor.

Beyaz et tüketimi, protein içeriğinin daha yüksek olması, düşük yağ oranı, düşük enerji içeriği ile yeterli ve dengeli beslenme açısından daha uygun bir besin olarak tavsiye ediliyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir