"Besin Zehirlenmesi" ile Etiketlenen Konular

Besin zehirlenmesi, kontamine (bozulmuş, içeriğinde zararlı bakteriler oluşmuş) yiyeceklerin tüketilmesinden sonra akut bir şekilde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Besinlerin üretim, hazırlanma, işlenme ve bekletme ortamlarının hijyenik olmaması sonucunda bozulma meydana gelir. Dikkat edilmediğinde en fazla besin zehirlenmesine neden olan yiyecekler kırmızı et ya da tavuk, kirli su, mayonez, çiğ veya...
Gıda zehirlenmesi tüketilen gıdalara yabancı yada bozuk karışımların bulaşması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Genelde gıda zehirlenmeleri et, yumurta süt ve süt ürünleri, işlem görmüş etler ve deniz ürünlerinde daha sık yaşanır. (daha&helliip;)
Sıcak hava ve nem ile birlikte gelen hızlı bozulma etkisi besinlerdeki bakteri oluşumunu daha da hızlandırıyor.Sıcak havalarda genelde sıkça duyduğumuz hastalıklardan biri de besin zehirlenmesidir. (daha&helliip;)
En çok besin zehirlenmesine sebep olan yiyecekler arasında yumurta yer alır. Örneğin yaş pasta, dondurma, mayonez gibi yiyeceklerin içerisinde yumurta bulunmaktadır. Bu tarz yiyeceklerde bayatlama yada uygun koşullarda saklanamaması sonucu bozulmalar meydana gelebilir. (daha&helliip;)
Sayfa başına git