Fazla kilo cinsel hayatı etkiliyorFazla kilo cinsel hayatı etkiliyor
9 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 4.493 kez okundu.

Fazla kilolu olmak sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu sağlık sorunları arasında cinsellik ön sırada. Kilo insanlar cinsel hayatlarında da pek mutlu olamıyorlar. İsteksizlik, performans düşüklüğü, nefes darlığı gibi bir çok nedenden dolayı fazla kilo cinsel hayatın derinden etkiliyor. Beslenmenizi kontrol altına alarak cinsel hayatınızı yoluna sokun.

Giderek artan kilo sorununun şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, bazı kanserler, osteoartrit, sosyal problemler, erken ölüm gibi önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Bunların yanı sıra şişmanlığın cinsel yaşam üzerindeki etkileri de çok fazla. Fazla kilo ile vücuttaki yağ dokusu çeşitli hormonların dönüşümünü artırır. Bu hormonal değişimle kişi de cinsel bozukluklar ortaya çıkar. Ayrıca şişmanlık, cinsel bozukluğa yol açtığı bilinen yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve depresyon gibi durumlarla yakından ilişkilidir, fazla kiloların damarlar üzerindeki olumsuz etkileri aracılığıyla cinsel yaşamı olumsuz etkilediği de düşünülmektedir.

Fazla kilo sadece bedensel değil, zihinsel açıdan da cinselliği etkiler. Kişinin ruh halini de etkileyip cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir. Kilolu erkeklerde sertleşme sorunları yaşanabilir, bu oran %30-%90 daha yüksektir.

Kadınlarda kilo sorunu cinsel uyarılma ve tatmin olma sürelerinin uzamasına hatta orgazm olunamamasına kadar gider. Karın bölgesinde şişmanlığın yanı sıra yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi risk faktörlerinin bir araya geldiği metabolik sendromlu kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun daha yaygın olduğu ortaya konmuştur. Bir çalışmada da özellikle genç yaştaki kadınlarda kilo arttıkça cinsel istek ve tatminde azalma eğilimi olduğu gözlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git