Fazla Kilonun Saymakla Bitmeyen Zararları

154

Fazla kilo son 10 yıldır tüm dünyada önüne geçilmek istenilen bir sağlık akımı. Yaşam standartlarının artması ve kaynakların zenginleşmesi ile insanların daha hızlı kilo aldığını görmekte oldukça korkutucu. Fazla kilo ve beraberinden gelen hastalıklar insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Fazla kilonun zararları başlığı altında çok madde var aslında. En önemli etkilerinden biri öz güven kaybı yaşatması. Beyinde başlayan her sorun kişiyi hem fiziki hemde psikolojik olarak etkiler. Kilolu kişiler yapılan araştırmaya göre kendilerine güvenmek konusunda sıkıntı yaşıyorlar.
Sağlık konusunda tansiyon problemleri, kalp rahatsızlıkları, cilt problemleri, romatizma, mide problemleri bu hastalıkların başında gelir. Özellikle erken yaşlarda obezite ile hayata başlayan bireyler yirmili yaşlarda daha kötü şartlarda yaşamak zorunda kalabilirler.

Fazla kilolu olmanın zararlarından biri de Tip2 Diyabettir. Kan şekeri ve üretilen insülinin etkin kullanılmaması durumu olan diyabet metabolik bir hastalıktır. Ayrıca uyku apnesi problemine neden olarak insanların günlük hayatını çok önemli bir şekilde etkiler durumdadır.

Fazla kilo yani obezite konusunda Sağlık Bakanlığı ciddi bir proje başlattı. Sizde kilo problemi yaşıyorsanız önce doktorunuza, sonra bir diyetisyene yada Sağlık Bakanlığına başvurmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here