Gebelikte kilo yönetimiGebelikte kilo yönetimi
6 Eylül 2011 tarihinde eklendi, 1.495 kez okundu.

“Artık çift canlısın bol yemen gerekir” cümlesi gebelik yaşamış kadınlar için tanıdık. Eş dostun artan ikramları, gebenin canı çeker diye her besinin tattırılması, bebeğin gelişiminden tereddüt edildiği için büyüyen porsiyonlar daha gebeliğin ilk aylarından itibaren anne adaylarını üzüyor.

Alınan fazla kilolar sadece dış görünümü değiştirmekle kalmıyor, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor.

Gebelikte gereğinden fazla kilo alınmasının zararlarını ise şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Annede gestasyonel diyabet( gebelik şekeri) riski artıyor.
  • Preeklemsi diye tanımlanan tansiyon yükselmesi ve idrarda protein kaybı ile karakterize gebelik hastalığının görülme riski artıyor.
  • Gebenin ödem problemi şiddetlenebiliyor.
  • Makrozomik bebek diye tanımlanan 4 kilo üstü bebek doğma riski artıyor.
  • Doğum esnasında problem yaşanmasının riski arıyor. Özellikle normal doğumda kol sıkışması diye tabir edilen durum gerçekleşebiliyor.
  • Normal doğum zorlaşıyor, zor bir ameliyat türü olan sezeryanla doğum olma ihtimali artıyor.
  • Doğan bebeğin ilerleyen yaşlarında şeker hastası, kalp hastası, kanser hastası olma riski artıyor.

Bu sorunların çoğu anne adayı gereğinden fazla kilo aldığında gerçekleşebiliyor. Peki sağlıklı bir gebelik geçirmek için kaç kilo alınması gerektiğini açıklayalım;

Eğer anne adayı gebe kaldığında zayıf ise gebelik sürecinde15 kgağırlık kazanabilir. Fakat15 kgüst sınır olmalıdır.

Anne adayı ideal beden ağırlığı ile gebe kaldıysa gebelikte kazanması gereken kilo12 kg‘da sabitlenmelidir.

Anne adayı ideal beden ağırlığının üzerinde gebe kaldıysa  7 kgile10 kgarasında kilo kazanımı ile gebelik sonlandırılmalıdır.

Gebelik, kadın vücudunun fizyolojisini tamamen değiştiren bir durumdur. Anne adayı değerlendirilirken bebeği ile bütün olarak değerlendirilmelidir.  Gebe anne gebeliği boyunca 30kg kazansa da doğan bebek 3kg civarında doğmaktadır. Aynı şekilde 10-12 kgkazansa da bebek yine3 kgcivarında doğmaktadır. Dolayısı ile hem annenin hem de bebeğin sağlığı için gebelikte alınana kilonun kaliteli olması, beslenmenin eksiksiz bir şekilde planlanması son derece önemlidir.

Gebe kalmayı düşünen veya gebe kalmış anne adaylarının mutlaka bir diyetisyen eşliğinde takibinin yapılması gerekir. Bir yandan rutin tahlilleri yapılıp bebek gelişimi adım adım izlenirken, bir yandan da gebeliğin haftasına göre alınması gereken kilo doğru bir beslenme programı ile diyetisyen ile birlikte sağlanmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git