göbek eriten tüyolar

Göbek eriten tüyolar


Sitemiz diyetisyenlerinden Nebahat Keskin, bu yazısında göbek problemi yaşayanlar için çok önemli ipuçları veriyor.İnce bir bele, güzel bir karna sahip olmak isteyenler bu haberi kaçırmamalı.

Yaşlı, genç, kadın, erkek derken hepimizin ortak sorunu haline geldi, göbek sorunu. Günümüzde hızlı yaşayalım derken beslenmeyi unutuyoruz. Derken beslenme vitrini olan karın bölgemiz de çıkıveriyor. Düz karın, ince bel tabi ki imkansız değil ama emek istiyor. Kazancı ise hoş bir bedenin yanında sağlık da oluyor. Çünkü; çoğu iç organımızın dizili olduğu bu bölgenin yağlanması demek, iç organların dengesi de bozuluyor demek.

  Karın ve bel bölgesinin ince olmasını sağlayacak 7 anahtar ipucu:

 1. Göbek gitsin istiyorsak düzenli bir uyku şart. Doğada her şeyin ritmi olduğu gibi, vücudumuz da biyolojik bir ritme sahip. O yüzden bu ritme ve biyolojik saate uygun yaşadığımızda da verimli şekilde hormonlarımızı da çalıştırmış olup metabolizma da aktif hale gelebilir. Ve göbek bölgemizin yağları azalabilir bu şekilde. O yüzden günde 6-8 saat uyku uyumak, mümkünse 11.00 den sonra uyumak düz karına yardım eder diyebiliriz.
 2. Güzel bir vitrin elde etmek istiyorsak düzenli beslenmemiz de şart. En azından 3 saat aralıklarla beslenerek karın-bel bölgesinin kalınlaşmasının önüne geçebiliriz.
 3. Az yağlı süt ve ürünlerini hayatımıza koyma vakti geldi. Günde 2-4 porsiyon tüketmenin karın yağlarını azalttığı çalışmalarca kanıtlanmıştır.
 4. Yemeklerden yarım saat sonra fiziksel aktivite yaparak insülin seviyesini düşürerek, daha ince bir bele sahip olabiliriz.
 5. İşlenmemiş karbonhidratlara (tam buğday ekmeği, kepekli makarna vb.) hayatımızda yer vererek karın yağlarını azaltabiliriz.
 6. Yağlı tohumları (ceviz, fındık, badem, antep fıstığı, yer fıstığı vb.) çiğ olarak ara öğünlerde meyveler ile birlikte tercih etmeniz, göbek bölgesi yağlarından kurtulmak için size fayda sağlar. Tekli doymuş yağ asitleri açısından zengin bu grubun bel çevresini incelttiği çalışmalarca kanıtlanmıştır. Günlük miktarın 50 g geçmemesi kaydı ile…
 7. Evet son yapılan çalışmalarda su içeriği yüksek besinlere de beslenmenizde yer vermenizin bel çevresinde küçülmeyi sağladığı göstermiştir O yüzden günlük beslenmemize; salatalık, iceberg, kereviz, kırmızı turp, domates, yeşil biber, karnıbahar, karpuz, ıspanak, çilek, brokoli, greyfurt, baby havuç, bal kabağı ve çeşitli çorbaları katma zamanı…

Sloganımız;   ‘Düz karın, ince bel, sınırsız sağlık.’

DİĞER HABERLER

Nebahat Keskin

Nebahat Keskin

Beslenme ve Diyet Uzmanı

One Comment

 1. Avatar
  11 Şubat 2016

  Her yolu deniyorum ama basaramiyorum zayiflayamiyorum

  Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir