Göbek ve beldeki yağlardan kurtulun

Göbek ve beldeki yağlardan kurtulun


Zayıflamanın yanı sıra ülkemiz de bir çok kişi göbek ve bel çevresindeki kilolardan şikayetçi. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağlar kötü görünmenin yanı sıra sağlık sorunlarına da neden oluyor. Bunlardan biri de nefes darlığı. Göbek ve bel çevresindeki kilolar insan sağlığını tehdit ederken yaşam şartlarını zorlaştırıyor. Nefes almakta zorluk çekenler en büyük sorunu kilo.

Göbek ve bel çevresindeki yağlanma sizi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabilir. Bunlardan ilk nefes darlığı. Size sadece 1-2 kilo almışsınız gibi hissettirse de  göbek ve bel çevresinde kilolar ciddi sorunlar doğurabilir.

Göbek ve beldeki yağlardan kurtulmanın iki yolu var. Bu iki yöntem sayesinde bu kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yada spor salonuna gidiyor ve bir spor eğitmeni ile birlikte çalışıyorsanız kesinlikle bu konuyu onunla paylaşın.

1.ADIM: YAĞLANMANIN NEDENİNİ ARAŞTIRMAK
• Vücutta yağlanma oranının yüksek olması sağlık problemlerinin var olmasında tek başına bir etken değildir. Fakat “abdominal yağlanma” olarak tanımladığımız karın bölgesi yağlanmasının oluşmasında altta insülin direnci, kortizol fazlalığı, hipotiroidi, Cushing ( böbrek üstü hormonların fazla çalışması ) gibi sağlık sorunlarının olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.
• Yağlanma sebeplerinden biri de dengesiz gıda tüketimdir.
• Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklendiği bir dönemdir.
• Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma karın bölgesi yağlanmasına zemin hazırlar. • Fazla alkol tüketimi de bel çevresinde yağlanmayı artırmaktadır.
• Kronik stres, bel çevresinde yağlanmanın en önemli nedenlerindendir.

2.ADIM: ÇÖZÜME YÖNELMEK
Karın ve bel çevresi yağlanmasının sebeplerini öğrenmek için gerekli tahliller yaptırılır, hormonal bir sebep varsa ilaç tedavisi başlanır. Bununla birlikte kilo fazlası olanlarda bel çevresi yağlarını azaltmaya yönelik diyetisyen kontrolünde diyet verilir. Bilinmesi gereken en önemli gerçek vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağın farklı şeyler olduğudur. Vücut yağı; yağ ve yağlı gıdaları tüketme dışında örneğin, simit, börek gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlılar, hazır et suları, salata sosları gibi daha sayabileceğimiz karbonhidrat ve proteinli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda da artar, karın ve bel çevresinde depolanır.

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir