Göbek yağlarından kurtulun

Göbek yağlarından kurtulun


Göbek yağları bir çok kadın ve erkeğin ortak sorunudur. Genelde göbek ve kalça bölgesinde biriken kilolar yağ öbekleri halinde o noktalarda birikir. Göbekte yağlanma sadece görüntünüzü değil sağlığınızı da bozar. Bu nedenle en kısa süre kurtulmanın yollarını aramanızda fayda var. İşte kurtulmanın yolları…

Öncelikle göbekte ve kalçada yağlanmanın sebeplerini araştırdık.  Sebebini bilelim ki çözüm de üretebilelim.

• Vücutta yağlanma oranının yüksek olması sağlık problemlerinin var olmasında tek başına bir etken değildir. Fakat “abdominal yağlanma” olarak tanımladığımız karın bölgesi yağlanmasının oluşmasında altta insülin direnci, kortizol fazlalığı, hipotiroidi, Cushing ( böbrek üstü hormonların fazla çalışması ) gibi sağlık sorunlarının olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

• Yağlanma sebeplerinden biri de dengesiz gıda tüketimdir.

• Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklendiği bir dönemdir.

• Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma karın bölgesi yağlanmasına zemin hazırlar. • Fazla alkol tüketimi de bel çevresinde yağlanmayı artırmaktadır.

• Kronik stres, bel çevresinde yağlanmanın en önemli nedenlerindendir.
Çözümü nedir peki; yağlanmasının sebeplerini öğrenmek için gerekli tahliller yaptırılmalıdır. Hormonal bir sebep varsa ilaç tedavisine başlanması gerekmekte.  Kilo fazlası olanlarda bel çevresi yağlarını azaltmaya yönelik diyetisyen kontrolünde diyet yapmaları gerekmekte.

Vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağın farklı şeylerdir. Vücut yağı; yağ ve yağlı gıdaları tüketme dışında örneğin, simit, börek gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlılar, hazır et suları, salata sosları gibi daha sayabileceğimiz karbonhidrat ve proteinli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda da artar, karın ve bel çevresinde depolanır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir