Grip Mevsimi

Grip mevsimi


Sonbaharın gelmesiyle birlikte, grip aşısı da yeniden gündeme geldi. Uzmanların, gribin etkisini göstermeden yapılması gerektiğini söylediği grip aşısı için geç kalmadınız.  Aşı olmak gripten yüzde 100 kurtulacağınız anlamına gelmiyor.

Grip asısının yanı sıra ellerinizi sürekli olarak yıkamalı düzenli yasamalı dengeli beslenmeli, alkol ve sigara tüketmemeli yeterli ve iyi uyumalı kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmalı, selamlaşmalarda öpüşmekten vazgeçmeli ve eğer bulunduğunuz ortamda grıplı biri varsa, ona ait eşyaları kullanmamaya özen göstermelisiniz.
Havaların soğumasıyla birlikte kapalı 1 alanlarda daha fazla vakit geçiriyor, çok sayıda insanla bir arada oluyoruz. Aksırık ve öksürük seslerinin arttığı bugünlerde, grip herkesin kapısını çalabilir. Vakit kaybetmeden grip aşısı yaptırmanızda yarar var. Nezle ve soğuk algınlığı gibi viral solunum yolu enfeksiyonları, grip olarak adlandırılsa da grip; virüslerin sebep olduğu mikrobik ve bulaşıcı bir hastalık.

Çoğunlukla hasta kişilerin öksürük ve aksırığıyla bulaşan gribin 1-4 günlük bir kuluçka dönemi var. Hastalık kuluçka evresinin ardından; ateş, halsizlik, kırgınlık ve kuru öksürüğün yanı sıra, baş, kas ve boğaz ağrılarıyla devam ediyor. Uzmanlar grip aşısını 65 yaşm üstündeki herkese; kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, kan ve hormon hastalığı olanlara; bağışıklık sistemi zayıf olanlara; gebeliğinin ilk üç ayı grip mevsimine rastlayan kadınlara; öğrenciler ile halkla sürekli bir arada olan sağlık personeli ve kamu çalışanlarına tavsiye ediyor. Aşının seyrek de olsa alerjik reaksiyona neden olma mtimali var. Bu durum, aşının yapılmasından birkaç dakika ya da birkaç saat sonra kızarıklık, deride kabarmalar şeklinde kendini gösteriyor.

Grip aşısının yapılması için en uygun zaman, havaların soğumasından hemen önceki dönem. Buna göre eylül-kasım ayları arasmda aşının yapılması şart. Zira aşının etkisini göstermesi için ortalama 15 günlük bir zamana ihtiyaç var. Sonrasında ise bir yda yayılan bir koruma süresi sizi bekliyor. Ancak sadece grip aşısının tek basma sizi bu hastalıktan koruyamayacağını da belirtmekte yarar var.

Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir