Günde 10 bin adımGünde 10 bin adım
28 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 1.864 kez okundu.

Obezite ile mücadele savaşı her ülkede olduğu gibi ülkemizde de verilmekte. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, obeziteyle mücadele için günde 10 bin adım atılması gerektiğini söyledi ve vatandaşlara ücretsiz adım ölçer dağıtılacağını açıkladı. Adım ölçer ile yürümeye teşvik edilecek ve adımlar sayıldıkça daha çok kilo verme isteği aşılanmak isteniyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aşırı kilo sorununun dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgına dönüştüğünü, bunun için obeziteyle mücadele kampanyası başlattıklarını bildirdi.

Kilo problemine karşı günde 10 bin adım atılması gerektiğini belirten Akdağ, vatandaşlara ücretsiz adım ölçer dağıtacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Akdağ, Atatürk Orman Çiftliği tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıttı.

Şişmanlık ve hareketsizlik konusunun toplumun gündemine sokulması gerektiğini, Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmasına göre dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın aşırı kiloya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini vurgulayan Akdağ, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkati çekti. Sağlık Bakanı Akdağ, şunları belirtti:

”Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşırı kilolu olma hali salgına dönüşmüş durumda. Son 25 yılda aşırı kiloluk ikiye katlanmış durumda. Vücut kitle indeksi 25’in üstündeyse bu kişiye bilimsel anlamda ‘kilolu’ diyoruz. Bunun dünyada yüzde 35’e ulaştığını görüyoruz.”

Vücut kitle indeksinin hesaplanmasıyla ilgili bilgi de veren Akdağ, bir kişinin kilosunun boyunun kendisiyle çarpımına bölünmesiyle elde edilen değerin vücut kitle indeksi olduğunu bildirdi. Akdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

TÜRK HALKI HAREKET ETMİYOR
”Sabah giyinmeden tartılıp ölçülen kilo boya bölündüğünde, çıkan sonuç 25’in üstündeyse kilo fazlası olan kişisiniz ve mutlaka bu hususta tedbirler almanız gerekir. 30’un üstündeyse de şişmansınız, obezsiniz, o zaman daha ciddi tedbirler almanız gerekir. Dünyada bunun 25’in üstünde olduğu insan sayısı bugün yüzde 35. Türkiye’de de bu oranı yakalamış durumdayız. Şişmanlık dünyada erkek ve kadın gruplarında eşit görülürken Türkiye’de kadınlarda daha yüksek.”

Türkiye’de bireylerin yüzde 70’inin yeterli hareket etmediği toplumda, düzenli spor yapma alışkanlığı bulunmadığına işaret eden Akdağ, sigarayla mücadele kampanyasında belirli bir noktaya gelindikten sonra gündemlerine obeziteyi aldıklarını söyledi.

Kampanya için medyadan sigarayla mücadelede olduğu gibi destek isteyen Akdağ, aile hekimleri ve diğer sağlıkçıların bu mücadelede aktif görev alacağını bildirdi.

Kaynak: CNN

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git