Güzel Göğüsler

Güzel göğüsler


Güzel göğüslerin, sadece dergileri süsleyen güzel kadınlarda olacağını sanıyorsanız  yanılıyorsunuz. Yeni estetik yöntemlerle daha büyük ya da daha küçük göğüslere sahip olabilirsiniz. Göğüsleriniz istediğinizden daha mı küçük? Yoksa size rahatsızlık verecek ” kadar büyük mü?
Her güzellik sorununun olduğu gibi güzel görünmeyen göğüslere sahip olmanın da çaresi var. Amerikan Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Dr. Reha Yavuzer, göğüs estetiğiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Meme küçültme için neler yapılabiliyor?
Çok aşırı büyük olmayan memelerde liposuction denilen yağ alımı yeterli olabiliyor. Daha ileri boyuttaki memelerde ise meme dokusunun ve derisinin çıkartıldığı ameliyatlar yapılıyor. Meme dokusunun büyüklüğü ve sarkıklığı arttıkça, çıkartılması gereken doku miktarı da artıyor.
Estetik meme ameliyatları kimlere yapılıyor, kimlere yapılamıyor?
Meme ameliyatı için uygun bir adayda göğüsler, bedenin kalanına göre küçük, büyük veya sarkık olmalı. Her kadında iki meme dokusu arasında boyut, pozisyon ve sarkıklık açısından farklılıklar oluyor. Kimi kişilerde bu farklılıklar fark edilebiliyor bu durumda da estetik meme ameliyatları yapılıyor. Tıbbi bir zorunluluk yoksa meme cerrahisinde 18 yaşı beklemek ve meme gelişiminin tamamlanma sürecine izin vermek gerekiyor. Ameliyat sonrasında hemen hamilelik planı olanlarda, halen emzirmekte olanlarda, aşırı kilo oynamaları olanlarda estetik meme cerrahisi uygulamalarını gerçekleştirmek uygun olmuyor.

Doğru bildiğimiz yanlışlar
■ Silikon kanser yapıyor YANLIŞ
Geçtiğimiz yıllarda dünya çapında yapılan tartışmalar ve yayınlar, göğüslerine silikon protez yerleştirilen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koyuyor.
■ Silikon protezin hamile kalınca çıkartılması gerekiyor
YANLIŞ
Protezlerin anne sütünü engellemediği tespit edildiği için, protezli kadınlar da normal bir hamilelik ve emzirme dönemi geçirebiliyor.
■ Silikon protezi olanlar süt veremiyor YANLIŞ
Protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor. Silikon protezi olup emzirebilen pek çok anne var.
Göğüsleri küçültmek veya büyütmek için ameliyat dışında başka seçenekler de var mı ?
Göğüs küçültme işlemi için liposuction yapılabiliyor ancak bu dâ bir tip ameliyat. Ameliyatsız bir yöntem mevcut değil. Son yıllarda ameliyat olmadan veya silikon protez kullanılmadan da meme büyütme işlemi yapılabiliyor. Meme dokusu için geliştirilen dolgular (macrolane) enjeksiyon yöntemi ile meme dokusunda büyümeyi sağlıyor. Lokal anestezi eşliğinde yapılabilen bu enjeksiyonlarla, yaklaşık iki yıllık süreyle göğüs dokusunda büyüme sağlanabiliyor. Hyaluronik asit denilen vücudun kolajen yapısının ana yapı taşının kullanıldığı bu dolgular, meme dokusunun altına yerleştiriliyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir