Haftasonu kaçamaklarınızı dengeleyinHaftasonu kaçamaklarınızı dengeleyin
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.248 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Taylan Kümeli, bayramın da yaklaştığı şu günlerde, özellikle haftasonu tercih edilen kebap kaçamaklarını açıklayarak, diyetinizi dengede tutmak için okuyucularımıza bazı önerilerde bulunuyor.

Riskli ve lezzetli bir yemek olan kebap Türk kültüründe yer alan önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle hafta sonu tercih edilen genellikle alkollü içeceklerle tüketilen kebap sağlıklı beslenmenin kaçamakları arasındadır. Hafta sonları dolup taşan kebapçılarda peki ne yenmeli, hafta sonu diyet nasıl olmalı ve neler tercih edilmelidir.

İnsan sağlığında etin yeri

Ülkemizde kişi başına düşen yıllık kırmızı et tüketimi sadece 12 kilogram. Oysa kırmızı et hayvansal proteinler içinde en çok demir içeren iki besin maddesinden (diğeri karaciğer) biridir. Kırmızı et ve karaciğerin içerdikleri demirin bir önemi de emilebilme özelliklerinin yani biyo yararlarının yüksek olmasıdır. Kırmızı et ve karaciğerdeki demirin yüzde 25’inin emilebilir demir olması kırmızı et ve karaciğerin kan yapımındaki önemini gösteriyor. Demir içeriğinin yanı sıra çinko ve B vitaminleri açısından da zengindir.

Türkiye’de de çok sık görülen demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) organizmadaki demirin azalması sonucu ortaya çıkar. Türkiye’de hamilelerin yüzde 40-70’inde, hamile olmayan erişkin kadınların yüzde 15-40’ında, erişkin erkeklerin yüzde 5-10’unda, 5 yaşına kadar olan çocukların yüzde 50’sinde anemi görülüyor.

Mangalda pişirilen tavuk, kanat, bonfile, pirzola, köfte, kebap gibi yiyeceklerin sağlığı tehdit etmemesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Mangalda kömür ateşi kullanılıyorsa kömürlerin tamamen korlaşması beklenmeli, ızgara teli ısı kaynağına çok yakın olmamalıdır. Pişirme süresini kısa tutmak da önemlidir. Çünkü uzun süre yüksek ısılı işleme tabi tutulan bol proteinli besinler kanserojen maddelerin oluşmasına neden olur. Yine ateşe çok yakın tutarak pişirmek ve tütsülemek de kansere yol açabilir. Mangalda et yenilen öğünlerde, mutlaka domates, salatalık, biber ve soğan gibi çiğ sebzelerin miktarı artırılmalıdır.

Mümkün olduğunca az tüketin

Kırmızı etin sık tüketildiğinde yüksek tansiyon, kanser ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı biliniyor. Hazırlanıp bekletilirken uygun koşullara dikkat edilmemesi ve iyi pişirilmemesi durumunda da mikroorganizmaların kolaylıkla üreyebileceği bir yapıya sahiptir.

Kebap mümkün olduğunca seyrek ve az miktarda tüketilmeli, hazırlarken kuyruk yağı koymamalı ve yağsız siyah etten yapılmalıdır. Kebap ateşe çok yakın pişirildiği için içindeki yağların ve proteinlerin yapısı değişerek sağlığı tehdit eder duruma gelir. Kömür dumanındaki kimyasallar kebabın içine girer. Bu nedenle dumansız ateşte pişirilmeli ve ateşle et arasında en az 15 santimetrelik mesafe bırakılmalıdır. Kebapla birlikte gazlı içecekler yerine ayran içilmeli, C ve A vitamini içeren yeşil sebze salataları ile portakal, mandalina gibi meyveler yenmelidir. Uyurken metabolizma daha yavaş çalıştığından, yatmadan önce alınan besinlerin sindirimi zorlaşır. Bu nedenle kebap, akşam öğünlerinde tüketilmemelidir.

Kebap çeşitleri

Döner: Şöhreti yurtdışına taşan döner bir dünya değeri haline gelmiştir.

İskender: Üretiminde sadece kuzu ve koyun etleri kullanılıp yaprak kıyma döneri şeklinde hazırlanıyor. Özellikle et seçimi, etin terbiye edilmesi ve dönerin hazırlanmasına kadar tüm aşamalarda özen gösterilmesi gereken bir kebaptır.

Adana kebabı: Adana kebabını ayıran en önemli özellik, üretiminde kullanılan etin, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş koyunlardan elde edilmiş olmasıdır. Karışım hazırlanırken salça, sebze, karabiber, iç yağı gibi maddelerin dışında hiçbir şey katılmaz.

Alinazik: Patlıcanın közlenip ince ince kıyılması, üstünün sarımsaklı yoğurtla kaplanması ve yoğurdun üstüne de kavrulmuş kıyma veya Adana kebabına benzer bir köfte konmasıyla oluşturulan, Gaziantep’e özgü bir kebap türüdür.

Patlıcanlı kebap, Urfa kebabı, beyti, küşleme, çöp şiş, fıstıklı kebap, islim kebabı, külbastı ve oltu kebabı da diğer kebap türleri arasında yer alıyor.

Kebabın vazgeçilmezleri

Şalgam suyu: Şalgam suyu şalgam bitkisi, havuç ve bulgurun fermente edilmesiyle yapılıyor. B1, C vitaminleri ile bazı yararlı bakterileri içeriyor. Mide ağrılarına iyi geliyor, idrar söktürücü ve cinsel gücü artırıcı özelliği de bulunuyor.

Turp: Çeşitli esansları, bol C vitamini, iyot ve kükürdüyle turp, karaciğeri ve mideyi çalıştırıyor, böbreklerdeki kum ve taşı döküyor, bronşlara iyi geliyor, dalak şişliğini gideriyor, cildi güzelleştiriyor ve bağırsakları dezenfekte edip pekliği gideriyor.

Roka: P ve K vitaminleri ile çok faydalı mineralleri içeren roka karaciğeri temizliyor, mideyi kuvvetlendiriyor, kansızlığı gideriyor ve cinsel gücü artırıyor.

Hafta sonu kaçamakları nasıl düzeltilir?

Hafta sonunda geç saatte kalkıldığı için beslenme düzeni bozulur. Ayrıca kışın yeme isteği artar. Bunlardan zarar görmemek için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerekir.

Hafta içi yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra yorgunluğu üzerimizden atmak için hafta sonunda gezer, alışveriş yapar, sinema, tiyatro ya da konsere gider ve sevdiğimiz yiyecekleri yeriz. Kış mevsimine girdiğimiz günlerde ise yeme isteğimiz daha da artar. Bu nedenle hem metabolik tepkilerin ve yeme isteğinin arttığı hem de kaçamak miktarının arttığı hafta sonlarında dengeli gitmekte fayda var. Aksi halde ciddi bir kilo problemi ile karşılaşılabilinir. Bu nedenle hafta sonu programınızda kebap varsa yeme planınızı şu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Aç karna: 1 fincan ılık limon dilimli su

KAHVALTI:
1 adet probiyotik sade yoğurt
2 yk ayıklanmış nar
1 tk keten tohumu
1 yk sade müsli
Ara: 1 fincan yeşil çay + 1 avuç kuru vişne

ÖĞLE:
1 tabak(8 yk) zeytinyağlı sebze yemeği + 200 g diyet yoğurt
Ara: 1 fincan pyhtoslim çayı + 1 porsiyon meyve

AKŞAM:
1 porsiyon kebap(ekmek + lavaş yok) + bol salata (Meze tercih edilecekse yağsız, kızartılmamış ürünler tercih edilmelidir)
Ara: 1 fincan form çay + 1 porsiyon meyve.

Etiketler:

Haftasonu kaçamaklarınızı dengeleyin Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git