Hamilelikte alınan kiloların bebeğe etkisiHamilelikte alınan kiloların bebeğe etkisi
8 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 1.840 kez okundu.

Hamilelikte alınan kilolar bebeğin doğum kilosunu direk etkiler. Annenin hamilelik sırasında beslenme şekli, spor yapması gibi etkenler kilosunu direk etkilemekte. Bu kilolar ise bebeğin kilosunu etkilemekte.

Aşırı kilo alan annelerin bebekleri doğduklarında pek kilolu olmazlar. Nedeni annenin hamilelik sırasında bebeği doğru beslememesi olabilir. Hamilelik sırasında vücutta su artışı oluyor. Rahim 50- 60 gram büyüyor. Plesanta yaklaşık 500 gram ağırlığında. Sonuçta anne doğumla birlikte 5 kilo kaybetmiş oluyor. Yaklaşık 6 hafta içinde hamilelik sırasında aldığı fazla kiloların çoğunu verir.

Önemli olan hamilelik sırasında doktora danışarak doğru beslenme programıyla beslenmek olmalı. Çünkü hamilelik sırasında alınacak fazla kilolalar ne bebeğe nede vücuda fayda sağlıyor. Örneğin gebelik süresince 9 kilodan az kilo alan kadınların normal seviyede kilo alan gebelere göre 2.3 kez daha fazla oranda düşük kilolu bebek doğurma riskleri var.

Ayrıca 1,5 kat daha fazla bebek ölümlerine maruz kalıyorlar. Dolayısıyla gebelikte kilo alımının ideal ölçülerde olması bebeğin normal kiloda doğmasında önemli bir neden. Gebelikte düşük kilo alanların erken doğum yapma riskleri ise çok yüksek.

Etiketler:

Hamilelikte alınan kiloların bebeğe etkisi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Didem Ergül dedi ki:

    Kilo ne zaman olursa olsun fayda değil zarar getiriyor

Sayfa başına git