Hamilelikte Alınan Kiloların Bebeğe Etkisi

Hamilelikte alınan kiloların bebeğe etkisi


Hamilelikte alınan kilolar bebeğin doğum kilosunu direk etkiler. Annenin hamilelik sırasında beslenme şekli, spor yapması gibi etkenler kilosunu direk etkilemekte. Bu kilolar ise bebeğin kilosunu etkilemekte.

Aşırı kilo alan annelerin bebekleri doğduklarında pek kilolu olmazlar. Nedeni annenin hamilelik sırasında bebeği doğru beslememesi olabilir. Hamilelik sırasında vücutta su artışı oluyor. Rahim 50- 60 gram büyüyor. Plesanta yaklaşık 500 gram ağırlığında. Sonuçta anne doğumla birlikte 5 kilo kaybetmiş oluyor. Yaklaşık 6 hafta içinde hamilelik sırasında aldığı fazla kiloların çoğunu verir.

Önemli olan hamilelik sırasında doktora danışarak doğru beslenme programıyla beslenmek olmalı. Çünkü hamilelik sırasında alınacak fazla kilolalar ne bebeğe nede vücuda fayda sağlıyor. Örneğin gebelik süresince 9 kilodan az kilo alan kadınların normal seviyede kilo alan gebelere göre 2.3 kez daha fazla oranda düşük kilolu bebek doğurma riskleri var.

Ayrıca 1,5 kat daha fazla bebek ölümlerine maruz kalıyorlar. Dolayısıyla gebelikte kilo alımının ideal ölçülerde olması bebeğin normal kiloda doğmasında önemli bir neden. Gebelikte düşük kilo alanların erken doğum yapma riskleri ise çok yüksek.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

One Comment

  1. Avatar
    19 Haziran 2012

    Kilo ne zaman olursa olsun fayda değil zarar getiriyor

    Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir